Uppdrag

Vinge har företrätt EQT AB i samband med refinansieringen av EQTs hållbarhetslänkade revolverande kreditfacilitet om 1.500.000.000 EUR

23 juli 2024 Bank och finans

Den hållbarhetslänkade krediten har en löptid på 5 år med två 1-åriga förlängningsoptioner.

Krediten arrangerades av bland annat Nordea och långivargruppen bestod av 20 globala finansiella institutioner.

 

Vinges team bestod huvudsakligen av Helena Göransson, Josefine Lanker, Kamyar Najmi, Nour Makie och Rebecka Margolin.

Relaterat

Vinge företräder Axcel och Accru Partners vid förvärven av Carlstedt & Lindh AB och Brahe Revisionsbyrå AB

Vinge har företrätt Axcel VII och Accru Partners i samband med förvärven av Carlstedt & Lindh AB och Brahe Revisionsbyrå AB
24 april 2025

Vinge har företrätt Platzer Fastigheter

Platzer Fastigheter har sålt bostadsbyggrätter i området Södra Änggården i Göteborg till PEAB Bostad. Södra Änggården skall utvecklas av Platzer Fastigheter i samverkan med ett antal aktörer.
22 april 2025

Vinge biträder Biotage i samband med RWK Bidcos offentliga uppköpserbjudande

Den 22 april 2025 offentliggjorde RWK Bidco AB, ett nybildat bolag som indirekt är helägt av KKR-Fonder, ett offentligt uppköpserbjudande till aktieägarna i Biotage AB att överlåta samtliga stamaktier i Biotage till RWK Bidco för 145 kronor kontant per stamaktie.
22 april 2025