Uppdrag

Vinge har företrätt EQT AB i samband med refinansieringen av EQTs hållbarhetslänkade revolverande kreditfacilitet om 1.500.000.000 EUR

23 juli 2024 Bank och finans

Den hållbarhetslänkade krediten har en löptid på 5 år med två 1-åriga förlängningsoptioner.

Krediten arrangerades av bland annat Nordea och långivargruppen bestod av 20 globala finansiella institutioner.

 

Vinges team bestod huvudsakligen av Helena Göransson, Josefine Lanker, Kamyar Najmi, Nour Makie och Rebecka Margolin.

Relaterat

Vinge biträder Lagercrantz Group vid förvärv av Stalon

Lagercrantz Group Aktiebolag har förvärvat 88% av aktierna i Stalon AB, en svensk tillverkare av ljuddämpare för jaktvapen. Bolaget är baserat i Stalon utanför Vilhelmina, där bolaget bedriver utveckling och produktion i egna lokaler.
21 maj 2026

Vinge biträder PPI Public Property Invest AB (publ) i samband med gränsöverskridande fusion och notering på Nasdaq Stockholm och Euronext Oslo Børs

Vinge har företrätt PPI Public Property Invest AB (publ) (”PPI”) i samband med dess notering på Nasdaq Stockholm och sekundärnotering på Euronext Oslo Børs. Noteringen genomförs genom en gränsöverskridande fusion varigenom PPI övertar Public Property Invest ASA, vars aktier tidigare var noterade på Euronext Oslo Børs.
20 maj 2026

Vinge företräder Triton vid försäljning av Aleris

Vinge har företrätt Triton i samband med försäljningen av Aleris till Mehiläinen Group.
18 maj 2026