Uppdrag

Vinge har företrätt Eleda Infra Services Group (”Eleda”) i samband med förvärvet av Dalarnas Infraentreprenad AB

Dalarnas Infraentreprenad AB är ett företag inriktat på att utföra entreprenader efter järnväg och vägar i Sverige.

Bolaget är speciellt inriktade på att bygga stängsel och bullerskärmar efter järnväg i Sverige med Trafikverket som största kund. Bolagets ledningsgrupp kommer att fortsätta i sina respektive operativa roller och bli delägare i Eleda.

Vinges team bestod huvudsakligen av delägare Christina Kokko tillsammans med de biträdande juristerna Michaela Cronemyr och Hanna Risberg (M&A), Ebba Svenburg (Employment), och Frida Ställborn (Real Property & Environment).

Relaterat

Vinge företräder Workday, Inc. vid förvärvet av Sana Labs för 1,1 miljarder dollar

Vinge, tillsammans med Orrick Herrington & Sutcliffe, har företrätt Workday, Inc. (NASDAQ: WDAY) (”Workday”) vid förvärvet av samtliga aktier i Sana Labs AB.
16 september 2025

Vinge biträder vid försäljning av ArmaTech till Defensor Group

Vinge har biträtt vid försäljningen av ArmaTech i Kungsbacka AB (“ArmaTech”) till den nybildade försvarskoncernen Defensor Group AB (“Defensor”).
16 september 2025

Vinge rådgivare i samband med Klarnas börsnotering på New York-börsen

Vinge, tillsammans med Latham & Watkins, agerade rådgivare åt bookrunners och managers i samband med Klarnas börsnotering på New York-börsen. Klarna är en global digital bank och leverantör av flexibla betalningslösningar.
15 september 2025