Uppdrag

Vinge har företrätt Eleda i samband med förvärvet av Västkustens Anläggnings AB

28 juni 2019 M&A

Vinge har företrätt Eleda, som ägs till fonder förvaltade av Triton och nyckelpersoner i Eledagruppen, vid förvärvet av Västkustens Anläggnings AB (VKAB).

VKAB erbjuder VA-entreprenader samt diverse mark- och anläggningsarbeten. Under 2018 omsatte VKAB drygt 80 miljoner kronor och hade ett 20-tal medarbetare. 

Vinges team bestod av delägare Christina Kokko tillsammans med bland andra biträdande juristerna Manne Bergström och Christina Odengran.
 

Relaterat

Vinge företräder Axcel och Accru Partners vid förvärven av Carlstedt & Lindh AB och Brahe Revisionsbyrå AB

Vinge har företrätt Axcel VII och Accru Partners i samband med förvärven av Carlstedt & Lindh AB och Brahe Revisionsbyrå AB
24 april 2025

Vinge har företrätt Platzer Fastigheter

Platzer Fastigheter har sålt bostadsbyggrätter i området Södra Änggården i Göteborg till PEAB Bostad. Södra Änggården skall utvecklas av Platzer Fastigheter i samverkan med ett antal aktörer.
22 april 2025

Vinge biträder Biotage i samband med RWK Bidcos offentliga uppköpserbjudande

Den 22 april 2025 offentliggjorde RWK Bidco AB, ett nybildat bolag som indirekt är helägt av KKR-Fonder, ett offentligt uppköpserbjudande till aktieägarna i Biotage AB att överlåta samtliga stamaktier i Biotage till RWK Bidco för 145 kronor kontant per stamaktie.
22 april 2025