Uppdrag

Vinge har företrätt Egetis Therapeutics i samband med en kombinerad finansiering bestående av en riktad nyemission och en skuldfinansiering

Vinge har företrätt Egetis Therapeutics AB (publ) (”Egetis Therapeutics”), ett innovativt och integrerat läkemedelsbolag fokuserat på projekt i sen klinisk utvecklingsfas för kommersialisering inom särläkemedelsområdet för behandling av allvarliga och sällsynta sjukdomar med betydande medicinska behov, noterat på Nasdaq Stockholm, i samband med en kombinerad finansiering bestående av en riktad nyemission om 172 miljoner kronor och en skuldfinansiering om 290 miljoner kronor.

Vinges team bestod av Dain Hård Nevonen, Amanda Knutsson, Lorin Arabi och Isabell Bitar (Kapitalmarknad och publik M&A) samt av Albert Wållgren, Arvid Weimers och Ida Redander (Bank och finans).

Relaterat

Vinge har företrätt Main Capital och Pointsharp vid förvärvet av Meaplus AB och Nubibus Software AB

Vinge har företrätt Main Capital och dess portföljbolag Pointsharp vid Pointsharps förvärv av Meaplus AB och Nubibus Software AB. Pointsharp är en svensk leverantör av lösningar inom identitets- och åtkomsthantering samt säkert informationsutbyte, med verksamhet i Norden, DACH och Benelux. Förvärvet kompletterar Pointsharps befintliga erbjudande med funktionalitet inom säker digital kommunikation och stärker bolagets position på den svenska marknaden inom offentlig sektor, särskilt inom kommun- och vårdsegmenten. Transaktionen är Pointsharps sjätte tilläggsförvärv sedan Main Capital blev investeringspartner i november 2020.
1 oktober 2026

Vinge har företrätt Main Capital Partners vid förvärvet av Confirma Software

Confirma Software ("Confirma") är en nordisk vertikal mjukvarukoncern som tillhandahåller affärskritisk B2B-programvara till små och medelstora företag i Sverige, Finland, Norge och Danmark. Bolaget är verksamt inom fem kompletterande programvaruområden: ERP, betalningslösningar, finansiella lösningar, kvalitetsledningssystem och affärsprocesslösningar. Confirma grundades 2019 och har huvudkontor i Stockholm. Bolaget har cirka 540 medarbetare och fler än 25 000 kunder, däribland över 500 kommuner, i Norden. Genom att kombinera djup lokal branschkunskap med programvara integrerad i kundernas dagliga verksamhet har Confirma utvecklat långvariga kundrelationer och en hög andel återkommande intäkter.
25 september 2026

Vinge har biträtt Embracer Group i samband med ingående av ett två miljarder SEK revolverande kreditfacilitetsavtal med SEB, DNB, Nordea och Swedbank

Vinge har biträtt Embracer Group AB (publ) (“Embracer”) i samband med ingåendet av ett revolverande kreditfacilitetsavtal om 2,000,000,000 kronor med SEB, DNB, Nordea och Swedbank. Embracer är en global koncern med entreprenörsdrivna företag inom spel- och underhållningsindustrin.
25 september 2026