Uppdrag

Vinge har företrätt Deutsche Börse i samband med dess förvärv av Institutional Shareholder Services Inc.

30 november 2020 Bank och finans Arbetsrätt

Vinge har företrätt Deutsche Börse, en av världens största operatörer av marknadsplatser för värdepappershandel, i den svenska delen av förvärvet av en majoritetspost uppgående till omkring 80% i Institutional Shareholder Services Inc., en ledande tillhandahållare av ESG-data, styrning och analys till investerare.

Förvärvet som värderar Institutional Shareholder Services Inc. till cirka 20 miljarder kronor är beroende av berörda regulatoriska godkännanden och andra sedvanliga tillträdesvillkor.

Vinges team bestod huvudsakligen av Fredrik Wilkens (ansvarig delägare), Henrik Schön (projektledare och regulatoriska frågor), Anton Sjökvist (regulatoriska frågor) och Sara Strandberg (arbetsrätt).”

Relaterat

Vinge företräder Mjällby AIF i samband med försäljningen av Elliot Stroud till Hull City AFC

Vinge har företrätt de regerande allsvenska mästarna Mjällby AIF i samband med deras försäljning av den svenske landslagsspelaren Elliot Stroud till Premier League-laget Hull City AFC.
10 augusti 2026

Vinge företräder Altor i budet på Sleep Cycle

Snark BidCo, ett bolag kontrollerat av Altor Fund V (No. 1) och Altor Fund V (No. 2), lämnade ett offentligt uppköpserbjudande till aktieägarna i Sleep Cycle att överlåta samtliga aktier till Snark BidCo. Aktierna i Sleep Cycle är upptagna till handel på Nasdaq Stockholm. Efter utgången av den förlängda acceptfristen kontrollerar Snark BidCo cirka 79,2 procent av aktiekapitalet och rösterna i Sleep Cycle. Det totala värdet av erbjudandet upgick till cirka 497 miljoner kronor.
7 augusti 2026

Vinge företräder SEB Kort i samband med gränsöverskridande fusion med AirPlus

Vinge har företrätt SEB Kort i samband med en gränsöverskridande fusion varigenom dotterbolaget AirPlus uppgått i SEB Kort genom absorption.
6 augusti 2026