Uppdrag

Vinge har företrätt Deutsche Börse i samband med dess förvärv av Institutional Shareholder Services Inc.

30 november 2020 Bank och finans Arbetsrätt

Vinge har företrätt Deutsche Börse, en av världens största operatörer av marknadsplatser för värdepappershandel, i den svenska delen av förvärvet av en majoritetspost uppgående till omkring 80% i Institutional Shareholder Services Inc., en ledande tillhandahållare av ESG-data, styrning och analys till investerare.

Förvärvet som värderar Institutional Shareholder Services Inc. till cirka 20 miljarder kronor är beroende av berörda regulatoriska godkännanden och andra sedvanliga tillträdesvillkor.

Vinges team bestod huvudsakligen av Fredrik Wilkens (ansvarig delägare), Henrik Schön (projektledare och regulatoriska frågor), Anton Sjökvist (regulatoriska frågor) och Sara Strandberg (arbetsrätt).”

Relaterat

Vinge företräder Advania vid förvärvet av Evolv Robotics

Vinge har företrätt Advania vid förvärvet av Evolv Robotics, ett snabbväxande isländskt mjukvarubolag specialiserat på digital arbetsflödesautomatisering.
5 mars 2026

Vinge biträder Atria Sverige vid investering i Cookin Food

Atria Sverige har förvärvat 25 procent i det svenska färdigmatsbolaget Cookin Food Sweden AB. Transaktionen genomförs genom förvärv av aktier i Bite Delight AB, som äger Cookin Food Sweden AB. Atria har en option att förvärva de återstående aktierna i Bite Delight AB efter år 2028.
4 mars 2026

Vinge har biträtt Revivo Group vid förvärv av Solidenergy

Revivo Group, ett portföljbolag till Helix Kapital, har förvärvat Solidenergy, en ledande leverantör av ytbehandlingstjänster på den norska marknaden. Bolaget verkar inom energi, offshore och infrastruktur och har huvudkontor i Ågotnes utanför Bergen. Solidenergy sysselsätter cirka 600 medarbetare.
3 mars 2026