Uppdrag

Vinge har biträtt Boliden i samband med en riktad nyemission om cirka 3,75 miljarder kronor

Vinge har biträtt Boliden AB i samband med en riktad nyemission varigenom bolaget tillförs cirka 3,75 miljarder kronor före transaktionskostnader.

Bolaget avser använda emissionslikviden för att finansiera förvärvet av Neves-Corvo-gruvan i Portugal och Zinkgruvan i Sverige. Bolidens aktie är noterad på Nasdaq Stockholm.

Vinges team bestod av Jesper Schönbeck, Amanda Knutsson, Joel Magnusson, Adrian Filipovic, Filip Magnusson och Sara Franson.

Relaterat

Vinge biträder delar av konsortiet i samband med budet på Cint

Budet lämnades genom ett konsortium bestående av Triton Fund 6, Bolero, Patrick Comer och Brett Schnittlich. Erbjudandet värderar samtliga aktier i Cint till cirka 1 989 miljoner kronor. Aktierna i Cint är upptagna till handel på Nasdaq Stockholm, Mid Cap.
27 april 2026

Nordea och SEB ingår kreditavtal om 2 000 000 000 SEK

Den 22 april 2026 ingick Nordea och SEB ett kreditavtal om totalt 2 000 000 000 SEK (med en s.k. accordion-option om ytterligare 400 000 000 SEK) med Humble Group AB.
27 april 2026

Vinge har biträtt Northmill i samband med dess första emission av primärkapitalinstrument (AT1)

Vinge har biträtt Northmill Group AB vid dess emission av AT1-obligationer om 275 miljoner kronor med en rörlig kupong om 3-månaders STIBOR + 690 punkter. AT1-obligationerna har en evig löptid med en första inlösenrätt efter fem år och avses upptas till handel på Nasdaq Transfer Market och därefter Nasdaq Stockholm.
27 april 2026