Uppdrag

Vinge har företrätt Assemblin och Triton

11 maj 2016

Vinge har företrätt Assemblin och Triton i samband med förvärvet av Delt Data El & Tele Aktiebolag. Delt-koncernen tillhandahåller installation och service inom sektorerna el, ventilation och säkerhet och finns på sex orter i Västerbotten.

Vinges team bestod av delägare Christina Kokko tillsammans med biträdande juristerna Filip Öhrner, Johanna Wiberg, Lova Unge, Josefine Larsson, Emil Fahlén Godö och Marita Ljunggren.

Relaterat

Vinge biträder Aonic vid emission av ytterligare seniora säkerställda obligationer om EUR 25 miljoner

Vinge har biträtt Aonic AB (publ) i samband med emissionen av ytterligare seniora säkerställda obligationer om EUR 25 miljoner, samt parallellt skriftligt förfarande för ökning av ramverket för obligationerna till EUR 150 miljoner.
12 maj 2026

Vinge har biträtt Consolid Equity och övriga säljare vid försäljningen av Sertion till Altor

Vinge har biträtt Consolid Equity och övriga säljare vid försäljningen av Sertion-koncernen till Altor. I samband med transaktionen kommer entreprenörer och ledning att återinvestera och kvarstå som nyckelägare, i partnerskap med Altor för att accelerera koncernens nästa tillväxtfas på befintliga marknader och i nya geografier.
11 maj 2026

Vinge biträder Stendörren vid emission av gröna hybridobligationer

Vinge har biträtt Stendörren Fastigheter AB vid dess emission av gröna hybridobligationer om SEK 400 miljoner (inom en ram om SEK 800 miljoner).
7 maj 2026