Uppdrag

Vinge har företrätt ALAFCO

14 april 2021 Bank och finans Flyg

Vinge har företrätt ALAFCO i samband med leasing av fabriksny Airbus A320-NEO till SAS levererad 14 april 2021 av Airbus från produktionsfacilitet i Hamburg.

Vinge har företrätt ALAFCO Aviation Lease and Finance Company, en av världens ledande aktörer inom flygplansleasing baserade i Kuwait, i samband med dess leasing till Scandinavian Airlines System Denmark-Norway-Sweden (SAS) av en Airbus A320-NEO, Airbus nya mer bränsleeffektiva narrow-body flygplan. Vinge har även skött registreringen av flygplanet hos Transportstyrelsen i det svenska luftfartygsregistret och förhandlingar med SAS svenska ombud i samband med transaktionen. 

 

Vinges team bestod av ansvarig delägare Fredrik Wilkens, projektledare Henrik Schön samt Anton Sjökvist och Elias Bohlin.

Relaterat

Vinge har biträtt Skeptiva AB i samband med en kapitalanskaffning

Skeptiva bygger nästa generations cybersäkerhetsförsvar mot bedrägerier. Skeptiva har utvecklat en AI-applikation som upptäcker attacker och varnar användaren i realtid.
11 mars 2026

Vinge har företrätt Main Capital vid förvärvet av Good Solutions Sweden AB

Good Solutions Sweden AB (”Good Solutions”) tillhandahåller en mjukvarulösning som hjälper fabriker att identifiera och minska produktionsförluster. Mjukvaran omvandlar data från maskiner och operatörer till insikter som kan användas för att effektivisera produktionen och öka lönsamheten.
11 mars 2026

Vinge företräder Studsvik AB (publ) vid förvärvet av Kärnfull Next AB

Vinge har företrätt Studsvik AB (publ) i samband med förvärvet av Kärnfull Next AB, ett bolag som utvecklar metoder för att bygga små modulära kärnreaktorer.
10 mars 2026