Uppdrag

Vinge har företrätt ALAFCO

14 april 2021 Bank och finans Flyg

Vinge har företrätt ALAFCO i samband med leasing av fabriksny Airbus A320-NEO till SAS levererad 14 april 2021 av Airbus från produktionsfacilitet i Hamburg.

Vinge har företrätt ALAFCO Aviation Lease and Finance Company, en av världens ledande aktörer inom flygplansleasing baserade i Kuwait, i samband med dess leasing till Scandinavian Airlines System Denmark-Norway-Sweden (SAS) av en Airbus A320-NEO, Airbus nya mer bränsleeffektiva narrow-body flygplan. Vinge har även skött registreringen av flygplanet hos Transportstyrelsen i det svenska luftfartygsregistret och förhandlingar med SAS svenska ombud i samband med transaktionen. 

 

Vinges team bestod av ansvarig delägare Fredrik Wilkens, projektledare Henrik Schön samt Anton Sjökvist och Elias Bohlin.

Relaterat

Vinge har biträtt VAROPreem i samband med förvärvet av Sunpine

Vinge har biträtt VAROPreem i samband med dess förvärv av Sunpine från Sveaskog, Södra Skogsägarna och Lawter.
10 juli 2026

Vinge har biträtt Consolid Equity i samband med etableringen av Petra Group

Vinge har företrätt Consolid Equity Investment AB ("Consolid Equity") vid förvärvet av Ström & Gulliksson, en av Nordens ledande patentbyråer. Förvärvet utgör en del av etableringen av Petra Group, en europeisk plattform med syftet att konsolidera patentbyråer runtom i Europa för att kombinera expertis och resurser inom primärt patent och varumärken. Consolid fungerar som en strategisk samarbetspartner i den nya gruppen.
8 juli 2026

Vinge har biträtt Scandic med nya kreditfaciliteter om 7,5 miljarder kronor

Vinge har företrätt Scandic Hotels Group AB (publ) i samband med ett kreditfacilitetsavtal om 7 500 000 000 SEK med ett syndikat av banker, arrangerad av DNB Carnegie Investment Bank AB och Nordea Bank Abp, filial i Sverige.
8 juli 2026