Uppdrag

Vinge har företrätt Advania vid dess förvärv av Itello AS

19 augusti 2019 M&A

Advania AB är ett skandinaviskt företag som bedriver verksamhet inom IT-tjänster då de erbjuder kompletta IT-lösningar till företag och offentlig verksamhet som förenklar och hjälper dem att växa.

Itello AS är en norsk grossist av datorer, vilket både innefattar tjänster och produkter avseende mjuk- och hårdvara.

Vinges team har bestått av delägarna Matthias Pannier och Peter Sundgren samt av de biträdande juristerna Anna Thoms (M&A) och Hanna Risberg (M&A).

Relaterat

Vinge biträder Isofol Medical AB (publ) i samband med dess företrädesemission av units

Genom företrädesemissionen av units, bestående av aktier och teckningsoptioner, och den utnyttjade övertilldelningsemissionen tillförs Isofol cirka 84 MSEK och kan komma att tillföras ytterligare maximalt cirka 110 MSEK vid utnyttjade av samtliga teckningsoptioner till högsta teckningskurs.
1 augusti 2025

Vinge biträder Oncorena i samband med nyemission

Vinge biträder Oncorena Holding AB i samband med en nyemission om cirka 133 miljoner kronor.
30 juli 2025

Vinge företräder Karl Hedin och minoritetsägarna vid försäljningen av AB Karl Hedin Sågverk till Vida

Vinge har företrätt Karl Hedin och minoritetsägarna i samband med försäljningen av AB Karl Hedin Sågverk till Vida Aktiebolag (”Vida”).
24 juli 2025