Uppdrag

Vinge har företrätt Advania, ett av de ledande IT-företagen i Norden, i dess förvärv av Genia ApS.

3 juni 2021 M&A

Genia ApS tillhandahåller IT-produkter och konsulttjänster i Danmark, och är specialiserat inom hosting-tjänster.

Vinges team bestod huvudsakligen av Peter Sundgren och Anna Thoms.

Relaterat

Vinge biträder ABG Sundal Collier vid Conaptos emission av ytterligare seniora säkerställda obligationer om 500 miljoner kronor

Vinge har biträtt ABG Sundal Collier som arrangör i samband med Conapto Holding AB (publ) emission av ytterligare seniora säkerställda obligationer om 500 miljoner kronor under dess ramverk om 2 miljarder kronor.
24 april 2026

Vinge företräder GBL i samband med förvärvet av BUKO Group

Vinge företräder, tillsammans med Latham & Watkins, Groupe Bruxelles Lambert (”GBL”) (Euronext Brussels: GBLB) i samband med förvärvet av BUKO Group, en ledande aktör inom tillfällig trafikledning, från fonder som förvaltas av Equistone Partners Europe och grundarfamiljen, medan bolagets ledning kommer att återinvestera tillsammans med GBL. Transaktionen, som är föremål för sedvanliga godkännanden, kommer att innebära en kapitalinvestering om EUR 0,5 miljarder från GBL.
24 april 2026

Vinge biträder Sobro vid investering i Västkustens Konstruktionsbyrå

Västkustens Konstruktionsbyrå har valt att bredda sitt ägande med Sobro som ny ägarpartner och majoritetsägare. Grundarna kvarstår som VD respektive CTO och betydande delägare. Västkustens Konstruktionsbyrå är ett teknikkonsultbolag med bas i Göteborg med spetskompetens inom projektledning, konstruktion och projektering.
23 april 2026