Uppdrag

Vinge har företrätt Adelis

12 november 2018 M&A

Vinge har företrätt Adelis i samband med att Presto Brandsäkerhet och Aptum går samman och bildar Nordens ledande aktör inom brandsäkerhet med över 700 miljoner i omsättning.

I samband med transaktionen blir Adelis Equity Partners ny huvudägare. Transaktionen är föremål för sedvanliga tillträdesvillkor.

Vinges team bestod av bland andra av Christina Kokko, Johanna Wiberg, Michaela Cronemyr, Marith Welin-Berger och Fredric Reissmüller (M&A) samt Johan Wahlbom (konkurrensrätt).
 

Relaterat

Vinge biträder säljarna av Berg Propulsion

Vinge har biträtt säljarna i samband med försäljningen av Berg Propulsion till Kongsberg Maritime.
10 september 2026

Naval Group tecknar avtal om fyra försvars- och interventionsfregatter (FDI) till svenska marinen

Vinge har biträtt Naval Group i samband med förhandlingarna med Försvarets materielverk (FMV) avseende upphandling av fyra försvars- och interventionsfregatter (FDI) till svenska marinen. Avtalet undertecknades den 31 augusti 2026 i Stockholm. Naval Group har valts ut av den svenska regeringen som strategisk partner för att snabbt stärka och modernisera marinens förmåga.
8 september 2026

Vinge företräder Axcel och Sanviva vid förvärven av DermaCura och YourRad

Vinge har företrätt Axcel Elevate I och Sanviva i samband med förvärven av DermaCura och YourRad.
7 september 2026