Uppdrag

Vinge har företrätt Adapta Fastigheter i samband med affär med tjänstepensionsbolaget Alecta

8 februari 2017

Vinge har företrätt Adapta Fastigheter i samband med dess försäljning av hälften av aktierna i Adapta Kongahälla AB, ägare av projektet Kongahälla Shopping, till tjänstepensionsbolaget Alecta.

Tillsammans ska parterna utveckla och förvalta Kungälvs nya köpcentrum med plats för 100 butiker, verksamheter och service. Projektet är den största pågående satsningen på handel i Göteborgsområdet på drygt tio år och omfattar cirka 37 000 kvadratmeter uthyrningsbar yta. Öppningen av köpcentrumet är planerat till mars 2019.

Vinges team bestod av Olof Jisland och Peter Issa.

Relaterat

Vinge biträder vid datacenterleverantören EcoDataCenters emission av ytterligare seniora icke-säkerställda obligationer om 500 miljoner kronor

Vinge har biträtt i samband med EcoDC Holding AB (publ) emission av ytterligare seniora icke-säkerställda obligationer om 500 miljoner kronor under dess ramverk om 2 miljarder kronor.
19 mars 2026

Vinge har företrätt Cinclus Pharma i samband med ingående av finansieringsavtal

Vinge har företrätt Cinclus Pharma Holding AB (publ), ett läkemedelsbolag i sen klinisk fas som utvecklar nästa generations behandlingar för magsyrarelaterade sjukdomar noterat på Nasdaq Stockholm, i samband med ett långsiktigt strukturerat kreditavtal om totalt upp till 28 miljoner EUR uppdelat i fyra trancher, varav två konvertibler.
16 mars 2026

Vinge biträder Studentbostäder i Norden AB (publ) vid emission av obligationer om SEK 500 miljoner och förtida inlösen av utestående obligationer

Vinge biträder Studentbostäder i Norden AB (publ) vid dess emission av seniora, icke-säkerställda obligationer om SEK 500 miljoner (inom en ram om SEK 750 miljoner) och med bolagets parallella frivilliga förtida inlösen av tidigare emitterade obligationer.
12 mars 2026