Uppdrag

Vinge har biträtt Yildrim-koncernen i samband med en investering av Infranode i Yilport Nordic.

1 juni 2021 Bank och finans M&A

Yilport Nordic och dess dotterbolag Yilport Oslo bedriver bland annat verksamhet som hamnoperatör av Norges största containerhamn.

Vinges team bestod huvudsakligen av Matthias Pannier, Albert Wållgren, Desirée Sjöblom och Mikaela Falkner.

Relaterat

Vinge biträder TSG vid förvärv av Processkontroll GT

TSG, en europeisk ledare inom tekniska tjänster för hållbara mobilitetslösningar och kritisk energiinfrastruktur, har förvärvat Procsskontroll GT, en specialist på infrastruktur för komprimerad och flytande gas.
1 juni 2026

Vinge har biträtt Nordion Energi AB i samband med förvärv av aktier i Kalmar Energi

Nordion Energi förvärvar hela E.ON Sverige ABs innehav i Kalmar Energi och i samband med tillträdet avyttra Kalmar Energis elhandelsverksamhet till Siljansvik AB (publ).
29 maj 2026

Vinge biträder Latour vid aktieförsäljningar i ASSA ABLOY och Securitas om 2,5 miljarder SEK i vardera bolag

Vinge har biträtt Investmentaktiebolaget Latour (publ) i samband med försäljningen av delar av deras aktieinnehav i ASSA ABLOY och Securitas till ett totalt värde om 5 miljarder kronor.
27 maj 2026