Uppdrag

Vinge har biträtt Xspray Pharma i samband med nyemission

Vinge har biträtt Xspray Pharma, ett läkemedelsbolag med ett antal produktkandidater under klinisk utveckling noterat på Nasdaq Stockholm, i samband med en nyemission varigenom bolaget tillförs 100 miljoner kronor.

Vinges team bestod av Dain Hård Nevonen, Joel Magnusson och Gabriel Chabo.

Relaterat

Vinge har biträtt Lagercrantz Group vid förvärv av ORAX

Lagercrantz Group har förvärvat samtliga aktier i AB ORAX, en ledande aktör av produkter för hantering och skötsel inom begravnings- och kyrkogårdssektorn.
4 juni 2025

Vinge har företrätt Eleda i samband med dess förvärv av Rail Solutions Scandinavia AB, Gridtec AB, Quantity Surveying Konsult Stockholm AB, Voene AB, Vägservice centralen i Norden AB och Frästech AB.

Vinge har företrätt den ledande infrastrukturkoncernen Eleda i samband med dess parallella förvärv av Rail Solutions Scandinavia (järnvägsunderhåll), Gridtec (teknikkonsulttjänster inom elkraft), Quantity Surveying Konsult Stockholm (kostnadskontroll och projektledning), Voene (trafiksäkerhet), Vägservice centralen i Norden och Frästech (väg- och brounderhåll). De förvärvade verksamheterna hade en stark lönsamhet med en sammanlagd omsättning på cirka 200 MSEK under 2024.
4 juni 2025