Uppdrag

Vinge har biträtt vid försäljningen av Poolkungen m.fl. bolag

18 mars 2015

Vinge har biträtt vid försäljningen av Badiakoncernen i vilken ingår bland annat Poolkungen som är verksamt med försäljning av pooler och SPA-bad, huvudsakligen till konsumenter från butiker på flertalet orter i Sverige. Badias reslutat (EBT) för 2014 uppgick till ca 26 MSEK. Köpare är Beijerinvest.

Vinges team har huvudsakligen utgjorts av ansvarig delägare Anders Strid och Daniel Lennartsson.

Relaterat

Vinge företräder Workday, Inc. vid förvärvet av Sana Labs för 1,1 miljarder dollar

Vinge, tillsammans med Orrick Herrington & Sutcliffe, har företrätt Workday, Inc. (NASDAQ: WDAY) (”Workday”) vid förvärvet av samtliga aktier i Sana Labs AB.
16 september 2025

Vinge biträder vid försäljning av ArmaTech till Defensor Group

Vinge har biträtt vid försäljningen av ArmaTech i Kungsbacka AB (“ArmaTech”) till den nybildade försvarskoncernen Defensor Group AB (“Defensor”).
16 september 2025

Vinge rådgivare i samband med Klarnas börsnotering på New York-börsen

Vinge, tillsammans med Latham & Watkins, agerade rådgivare åt bookrunners och managers i samband med Klarnas börsnotering på New York-börsen. Klarna är en global digital bank och leverantör av flexibla betalningslösningar.
15 september 2025