Uppdrag

Vinge har biträtt vid försäljningen av Poolkungen m.fl. bolag

18 mars 2015

Vinge har biträtt vid försäljningen av Badiakoncernen i vilken ingår bland annat Poolkungen som är verksamt med försäljning av pooler och SPA-bad, huvudsakligen till konsumenter från butiker på flertalet orter i Sverige. Badias reslutat (EBT) för 2014 uppgick till ca 26 MSEK. Köpare är Beijerinvest.

Vinges team har huvudsakligen utgjorts av ansvarig delägare Anders Strid och Daniel Lennartsson.

Relaterat

Vinge har biträtt Orexo i samband med dess företrädesemission

Vinge har biträtt Orexo AB (publ) i samband med en delvis garanterad företrädesemission om cirka 250 miljoner kronor före transaktionskostnader, under förutsättning av extra bolagsstämmans godkännande.
9 oktober 2026

Vinge företräder Axcel och Accru Partners vid förvärven av R3 Revisionsbyrå AB, Adrevicor Halland AB, Trevi Revision AB och Adrevicor Stockholm AB

Vinge har företrätt Axcel VII och Accru Partners i samband med förvärven av R3 Revisionsbyrå AB, Adrevicor Halland AB, Trevi Revision AB och Adrevicor Stockholm AB.
8 oktober 2026

Vinge har företrätt Folksamgruppen i samband med två investeringar i infrastrukturfonder

Vinge har företrätt Folksamgruppen i samband med två investeringar om sammanlagt 7,2 miljarder kronor i infrastrukturfonder förvaltade av Copenhagen Infrastructure Partners respektive Arjun Infrastructure Partners.
8 oktober 2026