Uppdrag

Vinge har biträtt vid försäljningen av Poolkungen m.fl. bolag

18 mars 2015

Vinge har biträtt vid försäljningen av Badiakoncernen i vilken ingår bland annat Poolkungen som är verksamt med försäljning av pooler och SPA-bad, huvudsakligen till konsumenter från butiker på flertalet orter i Sverige. Badias reslutat (EBT) för 2014 uppgick till ca 26 MSEK. Köpare är Beijerinvest.

Vinges team har huvudsakligen utgjorts av ansvarig delägare Anders Strid och Daniel Lennartsson.

Relaterat

Vinge har biträtt BAE Systems Bofors vid förvärvet av Aston Harald Mekaniska Verkstad

BAE Systems är en världsledande försvarskoncern med närvaro i Sverige bland annat genom BAE Systems Bofors i Karlskoga, en leverantör av vapensystem, artilleri och ammunition. Förvärvet är strategiskt motiverat och syftar till att stärka den svenska försvarsindustrins produktionskapacitet.
12 februari 2026

Vinge har biträtt Sertion AB i samband med förvärvet av Svensk Anläggning och Driftteknik AB

Genom förvärvet tar Sertion ytterligare ett steg i sin utveckling som en ledande internationell infrastruktur- och installationskoncern inom komplexa VVS-system, teknisk infrastruktur och industriella rörledningar. Svensk Anläggning och Driftteknik AB är specialiserade inom certifierad svetsning och installation av industriella rörledningar.
10 februari 2026

Vinge har biträtt Mirova i förvärvet av vindkraftsparkerna Boarp, Dållebo och Fågelås

Vinge har biträtt Mirova, ett dotterbolag till Natixis Investment Managers som fokuserar på hållbara investeringar, i samband med förvärvet av de tre svenska landbaserade vindkraftsparkerna Boarp, Dållebo och Fågelås.
10 februari 2026