Uppdrag

Vinge har biträtt vid försäljningen av Poolkungen m.fl. bolag

18 mars 2015

Vinge har biträtt vid försäljningen av Badiakoncernen i vilken ingår bland annat Poolkungen som är verksamt med försäljning av pooler och SPA-bad, huvudsakligen till konsumenter från butiker på flertalet orter i Sverige. Badias reslutat (EBT) för 2014 uppgick till ca 26 MSEK. Köpare är Beijerinvest.

Vinges team har huvudsakligen utgjorts av ansvarig delägare Anders Strid och Daniel Lennartsson.

Relaterat

Vinge företräder Summit Partners i samband med dess investering på över 1 miljard USD i Keyfactor

Vinge har, tillsammans med Kirkland & Ellis, företrätt Summit Partners i samband med en strategisk tillväxtinvestering i Keyfactor, en ledande leverantör av förtroendeinfrastruktur. Investeringen kommer att bidra till att accelerera bolagets globala expansion och tillväxtinitiativ och möjliggöra produktinnovation, geografisk expansion, kompetensförsörjning och strategiska förvärv.
20 juli 2026

Vinge har biträtt VAROPreem i samband med förvärvet av Sunpine

Vinge har biträtt VAROPreem i samband med dess förvärv av Sunpine från Sveaskog, Södra Skogsägarna och Lawter.
10 juli 2026

Vinge har biträtt Consolid Equity i samband med etableringen av Petra Group

Vinge har företrätt Consolid Equity Investment AB ("Consolid Equity") vid förvärvet av Ström & Gulliksson, en av Nordens ledande patentbyråer. Förvärvet utgör en del av etableringen av Petra Group, en europeisk plattform med syftet att konsolidera patentbyråer runtom i Europa för att kombinera expertis och resurser inom primärt patent och varumärken. Consolid fungerar som en strategisk samarbetspartner i den nya gruppen.
8 juli 2026