Uppdrag

Vinge har biträtt vid försäljningen av Bygglet till Cordel

21 december 2018 M&A

Vinge har biträtt säljarna i samband med försäljningen av samtliga aktier i Bygglet Holding AB till Cordel Norden AS som är ett av Valedo Partners portföljbolag.

Bygglet tillhandahåller en programvara för projektledning inom bygg- och anläggningsindustrin. 

Vinges team har huvudsakligen utgjorts av ansvarig delägare Anders Strid, Anna Backman (M&A), Victor Ericsson (skatt), Camilla Andersson (bolagsassistent) och Pernilla Warg (VDR).

Relaterat

Vinge biträder Stockwik Förvaltning vid förvärv av Labino

Vinge biträder Stockwik Förvaltning vid förvärvet av Labino, en världsledande svensk tillverkare av industriella UV-ljusarmaturer.
19 december 2025

Vinge biträder Revivo Group vid förvärv av Nordisk Ytbehandling

Vinge har biträtt Revivo Group vid förvärvet av Nordisk Ytbehandling, ett etablerat entreprenadbolag i Nyköping med specialistkompetens inom blästring samt rost- och brandskyddsmålning mot industri- och infrastruktursektorn.
19 december 2025

Vinge har biträtt vid försäljning av NCS Colour

Vinge har biträtt Sobro och övriga ägare när Helix Kapital går in som ny ägarpartner i NCS Colour tillsammans med ledningsteamet.
19 december 2025