Uppdrag

Vinge har biträtt vid försäljningen av Bröderna Nilsson Delikatesser

24 oktober 2014

Vinge har biträtt ägaren till Bröderna Nilsson Holding AB i samband med överlåtelsen av samtliga aktier till Scandza AS som ägs av CapVest. Bröderna Nilsson Delikatesser är en premiumlevarantör till i huvudsak de stora dagligvarukedjorna av diverse charkprodukter baserade på primär köttråvara och har ca 85 anställda samt omsatte 2012/2013 ca 225 miljoner SEK med ett resultat EBITDA om ca 30 miljoner SEK.

Vinges team har i huvudsak utgjorts av ansvarig delägare Anders Strid med biträde av Patrik Gargoklinski och Daniel Lennartsson (M&A) samt Anna Siesing (arbetsrätt). Censor AB har varit finansiell rådgivare åt säljarna.

Relaterat

Vinge har företrätt Egetis Therapeutics i samband med en riktad nyemission

Vinge har företrätt Egetis Therapeutics AB (publ) (”Egetis Therapeutics”), noterat på Nasdaq Stockholm, i samband med en riktad nyemission varigenom Egetis Therapeutics tillfördes cirka 183 miljoner kronor före transaktionskostnader.
6 oktober 2025

Vinge arbetade med fonder rådgivna av Agilitas vid förvärvet av Vivicta (tidigare Tietoevry Tech Services), inklusive vid emissionen av seniora säkerställda obligationer och ingåendet av en supersenior RCF

Vinge, tillsammans med O’Melveny som lead counsel och Avance, har arbetat med fonder rådgivna av Agilitas Private Equity LLP (“Agilitas”), ett paneuropeiskt private equity-bolag inriktat på medelstora företag, i samband med deras förvärv av Vivicta.
3 oktober 2025

Vinge har biträtt Hansa Biopharma i samband med en riktad nyemission om cirka 671,5 miljoner kronor

Vinge har biträtt Hansa Biopharma AB (publ) i samband med en riktad nyemission varigenom bolaget tillförs cirka 671,5 miljoner kronor före transaktionskostnader.
3 oktober 2025