Uppdrag

Vinge har biträtt vid försäljning av preferensaktier i Volvo Cars

Vinge har biträtt Första AP-fonden i samband med försäljning av samtliga Första AP-fondens preferensaktier i Volvo Cars. Försäljningen sker till AMF och Folksam till den totala köpeskillingen om drygt 1,5 mdr kronor.  

Vinges team bestod av Charlotte Levin och Annika Nyberg Ekenberg.

Relaterat

Vinge biträder Morrow Bank i samband med gränsöverskridande fusion och listbyte från Oslo Børs till Nasdaq Stockholm

Vinge har biträtt Morrow Bank i samband med en omvänd gränsöverskridande fusion och noteringen på Nasdaq Stockholm, varvid Morrow Bank AB övertar Morrow Bank ASA, tidigare noterat på Oslo Børs. Vinge har tidigare hjälpt Morrow Bank att erhålla ett svenskt banktillstånd.
12 januari 2026

Vinge biträder Dunlop Aircraft Tyres vid emission av seniora säkerställda obligationer om 93 miljoner USD

Vinge har biträtt Dunlop, i samband med dess emission av seniora säkerställda obligationer om 93 miljoner USD, inom ett totalt rambelopp om 120 miljoner USD.
8 januari 2026

Vinge biträder Stockwik Förvaltning vid förvärv av Labino

Vinge biträder Stockwik Förvaltning vid förvärvet av Labino, en världsledande svensk tillverkare av industriella UV-ljusarmaturer.
19 december 2025