Uppdrag

Vinge har biträtt Sveriges Olympiska Kommitté (SOK) vid uppmärksammat principavgörande i idrottens skiljedomstol, CAS

28 februari 2025 Tvistlösning

Vinge företrädde SOK i medialt uppmärksammat och principiellt mycket viktigt skiljeförfarande gällande uttagningarna till OS i Paris. I målet fastslog CAS att SOK:s uttagningsregler för de olympiska spelen är fullt tillåtna.

Dagarna före invigningen av de olympiska spelen i Paris avgjordes ett brådskande skiljeförfarande i idrottens skiljedomstol, CAS, där ett antal idrottare överklagade Sveriges Olympiska Kommittés (SOK) beslut att inte ta ut dem till OS i Paris.

Efter ett mycket snabbt skiljeförfarande dömde CAS till SOK:s fördel den 26 juli 2024, samma dag som OS-invigningen, men utan att redovisa några skäl för sitt beslut.

Nu har CAS meddelat sina domskäl. I ett vägledande principavgörande för den internationella idrottsrörelsen slår CAS nu fast att nationella olympiska kommittéer får tillämpa egna, striktare uttagningskriterier än de internationella kvalgränser och kvalificeringsregler som internationella idrottsförbund (t.ex. World Aquatics, World Athletics, osv.) satt upp, vilket var målets huvudfråga.

CAS bekräftar därmed att de uttagningsregler som SOK tillämpade inför spelen i Paris är förenliga med The Olympic Charter, det högst stående regelverket för den olympiska rörelsen. SOK har publicerat följande pressmeddelande.

CAS är ett internationellt organ med säte i Schweiz som hanterar tvister inom idrotten, däribland frågor om spelarövergångar, sponsorkontrakt, doping och andra disciplinfrågor.

Vinge har samarbetat med SOK sedan 2016 och inledde 2020 ett långsiktigt partnerskap med Sveriges Paralympiska Kommitté (SPK) som officiell affärsjuridisk rådgivare, läs mer här.

Vinges team i tvisten i CAS bestod av James Hope, Nils Ivars och Sebastian Saadieh.

Relaterat

Vinge har biträtt Skeptiva AB i samband med en kapitalanskaffning

Skeptiva bygger nästa generations cybersäkerhetsförsvar mot bedrägerier. Skeptiva har utvecklat en AI-applikation som upptäcker attacker och varnar användaren i realtid.
11 mars 2026

Vinge har företrätt Main Capital vid förvärvet av Good Solutions Sweden AB

Good Solutions Sweden AB (”Good Solutions”) tillhandahåller en mjukvarulösning som hjälper fabriker att identifiera och minska produktionsförluster. Mjukvaran omvandlar data från maskiner och operatörer till insikter som kan användas för att effektivisera produktionen och öka lönsamheten.
11 mars 2026

Vinge företräder Studsvik AB (publ) vid förvärvet av Kärnfull Next AB

Vinge har företrätt Studsvik AB (publ) i samband med förvärvet av Kärnfull Next AB, ett bolag som utvecklar metoder för att bygga små modulära kärnreaktorer.
10 mars 2026