Uppdrag

Vinge har biträtt Svenska Handelsbanken

13 september 2017

Vinge har biträtt Svenska Handelsbanken vid refinansiering och ingående av nya finansieringsavtal i ett sammanlagt belopp om 1,7 miljarder kronor i samband med uppdelningen av B&B TOOLS-koncernen i två separata börsnoterade bolag genom en avknoppning och särnotering av rörelsesegmentet Momentum Group, som i huvudsak består av återförsäljarverksamheter. 

I samband med uppdelningen återtog det kvarvarande rörelsesegmentet B&B TOOLS sitt tidigare namn Bergman & Beving. 

Vinges team bestod främst av Louise Brorsson Salomon och Linn Adelwald.

Relaterat

Vinge företräder Axcel och Sanviva vid förvärven av DermaCura och YourRad

Vinge har företrätt Axcel Elevate I och Sanviva i samband med förvärven av DermaCura och YourRad.
7 september 2026

Vinge biträder Revivo Group vid förvärv av Premator

Revivo Group AB har förvärvat samtliga aktier i Premator AB, moderbolag i en koncern med verksamhet inom avancerad ytbehandling med lång erfarenhet av blästring, rostskyddsmålning och relaterade tjänster. Verksamheten bedrivs i Sverige, Norge och Danmark.
3 september 2026

Vinge företräder säljarna vid försäljning av Nextory till Bonnier Books

Vinge har agerat legal rådgivare till säljarna i samband med Bonnier Books förvärv av Nextory, en av Europas ledande streamingtjänster för ljudböcker och e-böcker. Bonnier Books förvärvar samtliga aktier i Nextory och affären omfattar Nextorys verksamhet i Sverige och internationellt. Förvärvet är en kontantaffär och parterna har kommit överens om att inte offentliggöra köpeskillingen. Transaktionen är villkorad av sedvanliga regulatoriska godkännanden.
2 september 2026