Uppdrag

Vinge har biträtt Svea Ekonomi i samband med noteringen av dess obligationslån på Nasdaq Stockholm

9 november 2016

Nasdaq Stockholm har godkänt Svea Ekonomis ansökan om upptagande till handel av ett efterställt obligationslån om 200 miljoner kronor med en löptid på tio år. Prospektet offentliggjordes den 21 april 2016 och ett tilläggsprospekt offentliggjordes den 29 april 2016. Första dag för handel var den 4 maj 2016.Vinge biträdde Svea Ekonomi.

Vinges team bestod av Mikael Ståhl, Josefine Larsson och André Isacson.

Relaterat

Vinge företräder Axcel och Accru Partners vid förvärven av Carlstedt & Lindh AB och Brahe Revisionsbyrå AB

Vinge har företrätt Axcel VII och Accru Partners i samband med förvärven av Carlstedt & Lindh AB och Brahe Revisionsbyrå AB
24 april 2025

Vinge har företrätt Platzer Fastigheter

Platzer Fastigheter har sålt bostadsbyggrätter i området Södra Änggården i Göteborg till PEAB Bostad. Södra Änggården skall utvecklas av Platzer Fastigheter i samverkan med ett antal aktörer.
22 april 2025

Vinge biträder Biotage i samband med RWK Bidcos offentliga uppköpserbjudande

Den 22 april 2025 offentliggjorde RWK Bidco AB, ett nybildat bolag som indirekt är helägt av KKR-Fonder, ett offentligt uppköpserbjudande till aktieägarna i Biotage AB att överlåta samtliga stamaktier i Biotage till RWK Bidco för 145 kronor kontant per stamaktie.
22 april 2025