Uppdrag

Vinge har biträtt Svea Ekonomi i samband med noteringen av dess obligationslån på Nasdaq Stockholm

9 november 2016

Nasdaq Stockholm has approved Svea Ekonomi’s application for admission to trading of a Tier 2 bond in the amount of SEK 200 million with a term of ten years.

Nasdaq Stockholm har godkänt Svea Ekonomis ansökan om upptagande till handel av ett efterställt obligationslån om 200 miljoner kronor med en löptid på tio år. Prospektet offentliggjordes den 21 april 2016 och ett tilläggsprospekt offentliggjordes den 29 april 2016. Första dag för handel var den 4 maj 2016.Vinge biträdde Svea Ekonomi.

Vinges team bestod av Mikael Ståhl, Josefine Larsson och André Isacson.

Relaterat

Vinge företräder Platzer vid förvärv av logistikfastighet i Sörred Logistikpark

Vinge har företrätt Platzer vid förvärv av fastigheten Sörred 8:15 i Sörred Logistikpark på Hisingen i Göteborg. Förvärvet genomförs enligt den förvärvsoption som Platzer har i det gemensamma JV-bolaget med Catena, vilken ger förtur att förvärva färdigställda projekt till marknadsvärde. Köpeskillingen utgår från ett underliggande fastighetsvärde om 570 mkr med avdrag för latent skatt. Tillträde beräknas ske den 1 juli 2026.
2 juni 2026

Vinge biträder ägarna vid ägarförändring i Norteam

Evolver Equity blir ny huvudägare i Norteam AB, en snabbväxande svensk specialist inom Microsoft Cloud. Medgrundaren Martin Norström återinvesterar i den nya bolagssgruppen och intar rollen som koncern-VD. Investeringen markerar starten på en nordisk tillväxtresa med ambitionen att bygga en ledande leverantör av Microsoft-baserade IT-tjänster för små och medelstora företag – och att nå 1 miljard kronor i intäkter inom 3–5 år.
2 juni 2026

Vinge biträder TSG vid förvärv av Processkontroll GT

TSG, en europeisk ledare inom tekniska tjänster för hållbara mobilitetslösningar och kritisk energiinfrastruktur, har förvärvat Procsskontroll GT, en specialist på infrastruktur för komprimerad och flytande gas.
1 juni 2026