Uppdrag

Vinge har biträtt Stendörren i samband med ett obligationslån om upp till 1000 MSEK

14 augusti 2017

Vinge har biträtt Stendörren Fastigheter AB (publ) (”Stendörren”) i samband med en emission av ett icke säkerställt obligationslån om upp till 1000 MSEK.

Obligationslånet löper på tre år och har en rörlig ränta om STIBOR 3M + 4,00 procentenheter. ABG Sundal Collier och Swedbank har varit finansiella rådgivare till Stendörren. Swedbank agerade även emissionsinstitut. 

Likviden från den initialt emitterade portionen av obligationslånet kommer främst att användas till refinansiering av Stendörrensutestående obligation om 750 MSEK, vilket sker genom ett återköpserbjudande. I övrigt kommer emissionslikviden från obligationslånet att användas till förvärv, investeringar och allmänna verksamhetsändamål. 

I enlighet med villkoren för obligationslånet avses detta att inom kort bli upptaget till handel på marknaden för företagsobligationer vid Nasdaq Stockholm. Med anledning av detta har ett prospekt upprättats som idag har godkänts och registrerats av Finansinspektionen.

Vinges team bestod av Louise Brorsson Salomon, David Andersson, Sabina Börjesson, Josefine Larsson, André Isacson, Lionardo Ojeda och William Kåge.

Relaterat

Vinge har biträtt Stendörren Fastigheter i samband med en riktad nyemission om cirka 300 miljoner kronor

Vinge har biträtt fastighetsbolaget Stendörren Fastigheter AB (publ) i samband med en riktad nyemission varigenom bolaget tillförs cirka 300 miljoner kronor före transaktionskostnader.
14 maj 2025

Vinge har biträtt EQT AB i samband med dess obligationsemission till ett sammanlagt nominellt belopp om 500 000 000 USD

EQT AB (publ) har emitterat seniora obligationer till ett sammanlagt nominellt belopp om 500 000 000 USD med en ränta på 5,850%, som förfaller 2035, till ett pris motsvarande 99,783% av det sammanlagda nominella beloppet.
13 maj 2025

Vinge har rådgivit Qlik i samband med förvärv

Vinge har rådgivit Qlik Group i samband med dess förvärv av Qloud Cover Migration-teknologin från Stretch Qonnect. Denna automatiserade lösning, som kommer att marknadsföras som Qlik Analytics Migration Tool, eliminerar komplexiteten i att migrera från QlikView, Qlik Sense och NPrinting till Qlik Cloud – en ihållande barriär för molnadoption.
13 maj 2025