Uppdrag

Vinge har biträtt Semantix Lingua Nordica Oy

25 juli 2011

Vinge har biträtt Semantix Lingua Nordica Oy, ett portföljbolag till Litorina, vid dess förvärv av samtliga aktier i Done Information Oy, en ledande leverantör av kvalificerade översättningstjänster i Finland, från noterade Revenio Group Oyj.

Semantix är Nordens ledande leverantör av kvalificerade språktjänster med kontor i Sverige, Norge och Finland. Semantix har ca. 200 anställda och ett nätverk av ca. 6500 tolkar, översättare och språkkonsulter. Omsättningen under 2010 uppgick till cirka 350 MSEK.

Delägare Johan Winnerblad och biträdande juristen Nina Farrahi företrädde Semantix.

Relaterat

Vinge biträder Sobro vid investering i Västkustens Konstruktionsbyrå

Västkustens Konstruktionsbyrå har valt att bredda sitt ägande med Sobro som ny ägarpartner och majoritetsägare. Grundarna kvarstår som VD respektive CTO och betydande delägare. Västkustens Konstruktionsbyrå är ett teknikkonsultbolag med bas i Göteborg med spetskompetens inom projektledning, konstruktion och projektering.
23 april 2026

Vinge har företrätt Egetis Therapeutics i samband med en riktad nyemission

Vinge har företrätt Egetis Therapeutics AB (publ) (”Egetis Therapeutics”), noterat på Nasdaq Stockholm, i samband med en riktad nyemission varigenom Egetis Therapeutics tillfördes 350 miljoner kronor före transaktionskostnader.
22 april 2026

Vinge har biträtt Alder vid etableringen av Alder Strategic Opportunities Fund I samt med ett fondkreditfacilitetsavtal i samband med fondresningen

Vinge har biträtt Alder vid etableringen av continuation-fonden Alder Strategic Opportunities Fund I AB. I samband med etableringen förvärvar fonden portföljbolagen SI och SMG från Alder II. Vinge biträdde även Alder vid ingåendet av ett fondkreditfacilitetsavtal med SEB.
20 april 2026