Uppdrag

Vinge har biträtt Semantix Lingua Nordica Oy

25 juli 2011

Vinge har biträtt Semantix Lingua Nordica Oy, ett portföljbolag till Litorina, vid dess förvärv av samtliga aktier i Done Information Oy, en ledande leverantör av kvalificerade översättningstjänster i Finland, från noterade Revenio Group Oyj.

Semantix är Nordens ledande leverantör av kvalificerade språktjänster med kontor i Sverige, Norge och Finland. Semantix har ca. 200 anställda och ett nätverk av ca. 6500 tolkar, översättare och språkkonsulter. Omsättningen under 2010 uppgick till cirka 350 MSEK.

Delägare Johan Winnerblad och biträdande juristen Nina Farrahi företrädde Semantix.

Relaterat

Vinge biträder delar av konsortiet i samband med budet på Cint

Budet lämnades genom ett konsortium bestående av Triton Fund 6, Bolero, Patrick Comer och Brett Schnittlich. Erbjudandet värderar samtliga aktier i Cint till cirka 1 989 miljoner kronor. Aktierna i Cint är upptagna till handel på Nasdaq Stockholm, Mid Cap.
27 april 2026

Nordea och SEB ingår kreditavtal om 2 000 000 000 SEK

Den 22 april 2026 ingick Nordea och SEB ett kreditavtal om totalt 2 000 000 000 SEK (med en s.k. accordion-option om ytterligare 400 000 000 SEK) med Humble Group AB.
27 april 2026

Vinge har biträtt Northmill i samband med dess första emission av primärkapitalinstrument (AT1)

Vinge har biträtt Northmill Group AB vid dess emission av AT1-obligationer om 275 miljoner kronor med en rörlig kupong om 3-månaders STIBOR + 690 punkter. AT1-obligationerna har en evig löptid med en första inlösenrätt efter fem år och avses upptas till handel på Nasdaq Transfer Market och därefter Nasdaq Stockholm.
27 april 2026