Uppdrag

Vinge har biträtt SEB i samband med emission av primärkapitaltillskott om 900 miljoner USD

Vinge har biträtt Skandinaviska Enskilda Banken AB (publ) avseende svensk rätt i samband med emission av primärkapitaltillskott (AT1) om 900 miljoner USD för att optimera kapitalstrukturen.

Emissionen sker i form av skuldinstrument med automatisk konvertering till A-aktier om bankens kärnprimärkapitalkvot faller under en viss nivå. Instrumenten kommer att noteras på Euronext Dublin.

Vinges team bestod i huvudsak av Charlotte Levin, Albert Wållgren, Malte Hedlund och Boris Kotur.

Relaterat

Vinge biträder Consolid Equity vid försäljningen av Road Mobility Services till Nalka

Vinge har biträtt Consolid Equity vid försäljningen av Road Mobility Services till Nalka. I samband med transaktionen kommer Consolid, entreprenörer och ledning att återinvestera och kvarstå som minoritetsägare vid sidan av Nalka som ny majoritetsägare.
28 augusti 2026

Vinge företräder IK Partners och Selatek i samband med förvärvet av Jamo Sikring

Vinge företräder IK Partners och deras portföljbolag Selatek AB (“Selatek”) i samband med förvärvet av JAMO SIKRING A/S (“Jamo Sikring”), en dansk specialist inom installation, service och löpande kontroll av brandtekniska anläggningar. Förvärvet innebär att Selatek etablerar verksamhet i Danmark och stärker samtidigt koncernens position inom brandsäkerhet och säkerhetsservice i Norden.
21 augusti 2026

Vinge biträder Xamera Group vid förvärv av finska Integrify

Xamera Group, delägt av Helix Kapital, har förvärvat samtliga aktier i finska Integrify, en ledande finsk aktör inom teknikfokuserad och hyrköpsbaserad kompetensförsörjning till industri-, försvars- och techsektorn.
20 augusti 2026