Uppdrag

Vinge har biträtt SEB i samband med emission av primärkapitaltillskott om 500 miljoner USD

Vinge har biträtt Skandinaviska Enskilda Banken AB (publ) avseende svensk rätt i samband med emission av primärkapitaltillskott (AT1) om 500 miljoner USD för att optimera kapitalstrukturen.

Emissionen sker i form av skuldinstrument med automatisk konvertering till A-aktier om bankens kärnprimärkapitalkvot faller under en viss nivå. Instrumenten kommer att noteras på Euronext Dublin.

Vinges team bestod av Albert Wållgren, David Andersson och Arvid Weimers.

Relaterat

Vinge företräder säljarna vid försäljning av Nextory till Bonnier Books

Vinge har agerat legal rådgivare till säljarna i samband med Bonnier Books förvärv av Nextory, en av Europas ledande streamingtjänster för ljudböcker och e-böcker. Bonnier Books förvärvar samtliga aktier i Nextory och affären omfattar Nextorys verksamhet i Sverige och internationellt. Förvärvet är en kontantaffär och parterna har kommit överens om att inte offentliggöra köpeskillingen. Transaktionen är villkorad av sedvanliga regulatoriska godkännanden.
2 september 2026

Vinge har biträtt Nimlas i samband med sex strategiska förvärv som stärker koncernens position på den svenska installationsmarknaden

Nimlas, med KLAR Partners som huvudägare, är en av Nordens ledande installationskoncerner med närmare 140 bolag och 5 000 medarbetare i Sverige, Finland och Norge.
2 september 2026

Vinge har biträtt Aspira Partners vid etableringen av Aspira Fund I

Vinge har biträtt Aspira Partners ("Aspira") vid etableringen och fondresningen av Aspiras debutfond, Aspira Fund I (D) AB och Aspira Fund I (E) AB (gemensamt "Fonden").
31 augusti 2026