Uppdrag

Vinge har biträtt SCA i joint venture för vindkraft

13 maj 2011

SCA och Fred Olsen Renewables bildar ett samägt bolag för att bygga en vindkraftspark på SCAs marker i Västernorrland. Området har en potentiell vindkraftsproduktion om cirka två TWh per år.

SCA och Fred Olsen Renewables bildar bolaget FORSCA, av vilket SCA kommer att äga 40 procent och Fred Olsen Renewables kommer att äga 60 procent. SCA står för markresurserna medan Fred Olsen Renewables arrangerar finansieringen av det gemensamma bolaget.

Vinges team bestod av Bo Adrianzon, Thomas Sjöberg och Sarah Khalil.

Relaterat

Vinge företräder Workday, Inc. vid förvärvet av Sana Labs för 1,1 miljarder dollar

Vinge, tillsammans med Orrick Herrington & Sutcliffe, har företrätt Workday, Inc. (NASDAQ: WDAY) (”Workday”) vid förvärvet av samtliga aktier i Sana Labs AB.
16 september 2025

Vinge biträder vid försäljning av ArmaTech till Defensor Group

Vinge har biträtt vid försäljningen av ArmaTech i Kungsbacka AB (“ArmaTech”) till den nybildade försvarskoncernen Defensor Group AB (“Defensor”).
16 september 2025

Vinge rådgivare i samband med Klarnas börsnotering på New York-börsen

Vinge, tillsammans med Latham & Watkins, agerade rådgivare åt bookrunners och managers i samband med Klarnas börsnotering på New York-börsen. Klarna är en global digital bank och leverantör av flexibla betalningslösningar.
15 september 2025