Uppdrag

Vinge har biträtt SCA i joint venture för vindkraft

13 maj 2011

SCA och Fred Olsen Renewables bildar ett samägt bolag för att bygga en vindkraftspark på SCAs marker i Västernorrland. Området har en potentiell vindkraftsproduktion om cirka två TWh per år.

SCA och Fred Olsen Renewables bildar bolaget FORSCA, av vilket SCA kommer att äga 40 procent och Fred Olsen Renewables kommer att äga 60 procent. SCA står för markresurserna medan Fred Olsen Renewables arrangerar finansieringen av det gemensamma bolaget.

Vinges team bestod av Bo Adrianzon, Thomas Sjöberg och Sarah Khalil.

Relaterat

Vinge har biträtt Northmill Group AB i samband med dess emission av supplementärkapitalinstrument (T2)

Vinge har biträtt Northmill Group AB vid dess framgångsrika emission av T2-obligationer om 150 miljoner kronor med en rörlig kupong om 3-månaders STIBOR + 475 punkter.
11 september 2026

Vinge företräder IK Partners och Francks Kylindustri i samband med förvärvet av Helsingborgs Kylteknik

Vinge företräder IK Partners och deras portföljbolag Francks Kylindustri i samband med förvärvet av Helsingborgs Kylteknik, ett bolag specialiserat inom kylteknik och kylservice i södra Sverige. Förvärvet stärker Francks Kylindustris position i södra Sverige och breddar koncernens erbjudande inom kylindustrin.
11 september 2026

Vinge biträder säljarna av Berg Propulsion

Vinge har biträtt säljarna i samband med försäljningen av Berg Propulsion till Kongsberg Maritime.
10 september 2026