Uppdrag

Vinge har biträtt Sandvik i samband med lån om 500 miljoner euro från Europeiska investeringsbanken (EIB)

20 januari 2023 Bank och finans

Vinge har biträtt Sandvik AB (publ) och Sandvik Treasury AB (publ) i samband med ingående av ett låneavtal om 500 miljoner euro med Europeiska investeringsbanken (EIB). Lånet kommer att stödja Sandviks investeringar i forskning och utveckling, vilket inkluderar avancerade lösningar för komponenttillverkning och lösningar inom elektrifiering och automation för gruv-och infrastruktursegmenten.

Lånet har en löptid på sju år, och kommer att stödja Sandviks investeringsplaner inom forskning och utveckling fram till och med 2025.

Sandvik är en global, högteknologisk industrikoncern som tillhandahåller lösningar som förbättrar produktivitet, lönsamhet och hållbarhet inom tillverknings-, gruv- och infrastrukturindustrierna

Vinges team bestod av Albert Wållgren, Arvid Weimers och Karl-Gustaw Tobola.

 

Relaterat

Vinge biträder Fortinova Fastigheter AB (publ) vid bolagets första gröna obligationsemission om 200 miljoner kronor

Vinge har biträtt Fortinova Fastigheter AB (publ) (”Fortinova”) i samband med bolagets första emission av icke-säkerställda gröna seniora obligationer om 200 miljoner kronor, under ett ramverk om upp till 600 miljoner kronor. Nordea agerade sole bookrunner i samband med emissionen.
18 september 2026

Vinge har företrätt Morrow Bank AB (publ) i samband med bankens försäljning av delar av MedMera Bank samt försäljning av NPL-portföljer

Vinge har företrätt Morrow Bank AB (publ) vid avyttringen av delar av MedMera Banks verksamhet till ett ledande globalt kreditinvesteringsbolag. Avyttringen är strukturerad som en aktieförsäljning och prissatt till en premie om cirka 90 miljoner kronor över det egna kapitalets värde per slutförandedagen. Transaktionen omfattar delar av MedMeras bankverksamhet såsom IT-infrastruktur, organisation och ledning, medan Morrow Bank behåller MedMeras presterande lån, inlåning, kunder, varumärket MedMera, Coop-partnerskapsavtalet samt nyckelpersoner.
15 september 2026

Vinge biträder HealthCap vid investering i AMRA Medical

HealthCap investerar i AMRA Medical AB, ett bolag som analyserar helkropps-MR-bilder för att klassificera och kvantifiera en individs muskel- och fettvävnad i hela kroppen, och sätter detta i relation till människors hälsa och sjukdomar.
15 september 2026