Uppdrag

Vinge har biträtt Sandvik i samband med lån om 500 miljoner euro från Europeiska investeringsbanken (EIB)

20 januari 2023 Bank och finans

Vinge har biträtt Sandvik AB (publ) och Sandvik Treasury AB (publ) i samband med ingående av ett låneavtal om 500 miljoner euro med Europeiska investeringsbanken (EIB). Lånet kommer att stödja Sandviks investeringar i forskning och utveckling, vilket inkluderar avancerade lösningar för komponenttillverkning och lösningar inom elektrifiering och automation för gruv-och infrastruktursegmenten.

Lånet har en löptid på sju år, och kommer att stödja Sandviks investeringsplaner inom forskning och utveckling fram till och med 2025.

Sandvik är en global, högteknologisk industrikoncern som tillhandahåller lösningar som förbättrar produktivitet, lönsamhet och hållbarhet inom tillverknings-, gruv- och infrastrukturindustrierna

Vinges team bestod av Albert Wållgren, Arvid Weimers och Karl-Gustaw Tobola.

 

Relaterat

Vinge biträder HealthCap vid investering i Neobiomics

HealthCap investerar i Neobiomics AB, som utvecklar produkter inom neonatalområdet. Neobiomics främsta produkt, Proprems, är ett probiotiskt kosttillskott utvecklat för barn som fötts för tidigt.
22 maj 2026

Vinge företräder Sveafastigheter i dess fusion med KlaraBo

Vinge företräder Sveafastigheter AB (publ) i dess fusion med KlaraBo Sverige AB.
22 maj 2026

Vinge biträder Lagercrantz Group vid förvärv av Stalon

Lagercrantz Group Aktiebolag har förvärvat 88% av aktierna i Stalon AB, en svensk tillverkare av ljuddämpare för jaktvapen. Bolaget är baserat i Stalon utanför Vilhelmina, där bolaget bedriver utveckling och produktion i egna lokaler.
21 maj 2026