Uppdrag

Vinge har biträtt Sacpro vid förvärv av UVRelining

9 april 2025 M&A

Sacpro, ett portföljbolag till Helix Kapital och ledande producent och leverantör av material samt utrustning för relining i fastigheter, har förvärvar UVRelining, en framträdande aktör inom UV-härdningsteknik. UVRelinings ledning kommer fortsätta att driva verksamheten och ansluter som delägare i Sacpro-koncernen.

Vinge, genom framförallt Johan Winnerblad och Alex Forsberg, har biträtt Sacpro.

Relaterat

Vinge har biträtt Orexo i samband med dess företrädesemission

Vinge har biträtt Orexo AB (publ) i samband med en delvis garanterad företrädesemission om cirka 250 miljoner kronor före transaktionskostnader, under förutsättning av extra bolagsstämmans godkännande.
9 oktober 2026

Vinge företräder Axcel och Accru Partners vid förvärven av R3 Revisionsbyrå AB, Adrevicor Halland AB, Trevi Revision AB och Adrevicor Stockholm AB

Vinge har företrätt Axcel VII och Accru Partners i samband med förvärven av R3 Revisionsbyrå AB, Adrevicor Halland AB, Trevi Revision AB och Adrevicor Stockholm AB.
8 oktober 2026

Vinge har företrätt Folksamgruppen i samband med två investeringar i infrastrukturfonder

Vinge har företrätt Folksamgruppen i samband med två investeringar om sammanlagt 7,2 miljarder kronor i infrastrukturfonder förvaltade av Copenhagen Infrastructure Partners respektive Arjun Infrastructure Partners.
8 oktober 2026