Uppdrag

Vinge har biträtt Sacpro vid förvärv av UVRelining

9 april 2025 M&A

Sacpro, ett portföljbolag till Helix Kapital och ledande producent och leverantör av material samt utrustning för relining i fastigheter, har förvärvar UVRelining, en framträdande aktör inom UV-härdningsteknik. UVRelinings ledning kommer fortsätta att driva verksamheten och ansluter som delägare i Sacpro-koncernen.

Vinge, genom framförallt Johan Winnerblad och Alex Forsberg, har biträtt Sacpro.

Relaterat

Vinge företräder Meribel Pharma Solutions

Vinge företräder Meribel Pharma Solutions i samband med försäljningen av deras produktionsanläggning i Uppsala till Ofichem.
13 augusti 2025

Vinge biträder Isofol Medical AB (publ) i samband med dess företrädesemission av units

Genom företrädesemissionen av units, bestående av aktier och teckningsoptioner, och den utnyttjade övertilldelningsemissionen tillförs Isofol cirka 84 MSEK och kan komma att tillföras ytterligare maximalt cirka 110 MSEK vid utnyttjade av samtliga teckningsoptioner till högsta teckningskurs.
1 augusti 2025

Vinge biträder Oncorena i samband med nyemission

Vinge biträder Oncorena Holding AB i samband med en nyemission om cirka 133 miljoner kronor.
30 juli 2025