Uppdrag

Vinge har biträtt ReCarber i samband med kapitalanskaffning

10 februari 2025 M&A

Vinge har biträtt ReCarber AB i samband med kapitalanskaffning om 60 miljoner kronor. Kapitalet investeras av Luminar Ventures, Spintop Ventures och Course Corrected.

ReCarber startades hösten 2023 med syfte att finansiera och leda projekt som fångar och lagrar biogen koldioxid, som sedan lagras in permanent i berggrunden.

Vinges Johan Larsson biträdde ReCarber.

Relaterat

Vinge har bistått Investor i samband med förvärv av aktier i EQT

Vinge har bistått Investor i samband med förvärv av 12 500 000 aktier i EQT AB från Wallenberg Investments för en total köpeskilling om cirka 3,5 miljarder kronor.
19 oktober 2026

Vinge har biträtt Oncopeptides i samband med riktad nyemission

Vinge har biträtt Oncopeptides i samband med riktad nyemission, varigenom Oncopeptides tillförs 100 MSEK före transaktionskostnader.
16 oktober 2026

Vinge biträder KGAL vid avyttringen av en nordisk vindkraftsportfölj till Enordic Evergreen

Vinge har biträtt KGAL vid avyttringen av en nordisk landbaserad vindkraftsportfölj till Enordic Evergreen.
14 oktober 2026