Uppdrag

Vinge har biträtt PR Event vid förvärv av golftävlingen Nordea Masters

27 september 2013

Vinge har biträtt PR Event i Båstad AB  vid förvärvet av golftävlingen Nordea Masters genom en inkråmsöverlåtelse från Scandinavian Masters AB. PR Event ingår i Lagardére Unlimited-koncernen som är verksamma inom bl.a. arrangemang av idrottsevenemang, försäljning av sändningsrättigheter, och agentverksamhet. Nordea Masters ingår i Europatouren och är med drygt 50 000 åskådare per år Sveriges största återkommande idrottsevenemang. Tillträdet skedde den 24 september 2013.

Delägaren Michael Wigge tillsammans med biträdande juristerna Peter Sundgren och Sofie Bjärtun (M&A) har biträtt i transaktionen tillsammans med bland andra specialisterna Christian Hybbinette (kommersiella avtal) och Fredrik Gustafsson (arbetsrätt).

Relaterat

Vinge företräder Altor- och Stena-ägda Gunnebo i samband med försäljning av Gunnebo Entrance Control AB till ASSA Abloy

Vinge har företrätt Gunnebo i samband med försäljningen av Gunnebo Entrance Control AB till ASSA Abloy.
4 augusti 2026

Vinge företräder Summit Partners i samband med dess investering på över 1 miljard USD i Keyfactor

Vinge har, tillsammans med Kirkland & Ellis, företrätt Summit Partners i samband med en strategisk tillväxtinvestering i Keyfactor, en ledande leverantör av förtroendeinfrastruktur. Investeringen kommer att bidra till att accelerera bolagets globala expansion och tillväxtinitiativ och möjliggöra produktinnovation, geografisk expansion, kompetensförsörjning och strategiska förvärv.
20 juli 2026