Uppdrag

Vinge har biträtt Papyrus Holding AB

11 januari 2017

Vinge har biträtt Papyrus Holding AB i samband med förvärvet av Procurator AB från RoosGruppen AB. Procuratorkoncernen är en av de ledande grossisterna av bland annat personlig skyddsutrustning, städ- och hygienprodukter i Sverige, Finland, Norge, Danmark och Estland. Bolaget hade 2015 en omsättning om cirka 120 MEUR. Transaktionen är villkorad av godkännande från Konkurrensverket.

Vinge’s team bestod av ansvariga delägare Christina Kokko (M&A) och Anna Palmérus (konkurrensrätt) samt bland andra Kristina Ekberg, Oscar Rydén, Johanna Wiberg och Ilze Lukins (M&A), Frida Ställborn (konkurrensrätt) Sara Strandberg och Lisa Sennerby (arbetsrätt), Josefine Lanker (bank & finans), Tomas Forsgren (IP), Nicklas Thorgerzon (IT), Kristoffer Larson (fastighetsrätt), Jasmin Draszka-Ali (compliance) och Andréa Nicolin (kommersiella avtal).

Relaterat

Vinge har företrätt Morrow Bank AB (publ) i samband med bankens försäljning av delar av MedMera Bank samt försäljning av NPL-portföljer

Vinge har företrätt Morrow Bank AB (publ) vid avyttringen av delar av MedMera Banks verksamhet till ett ledande globalt kreditinvesteringsbolag. Avyttringen är strukturerad som en aktieförsäljning och prissatt till en premie om cirka 90 miljoner kronor över det egna kapitalets värde per slutförandedagen. Transaktionen omfattar delar av MedMeras bankverksamhet såsom IT-infrastruktur, organisation och ledning, medan Morrow Bank behåller MedMeras presterande lån, inlåning, kunder, varumärket MedMera, Coop-partnerskapsavtalet samt nyckelpersoner.
15 september 2026

Vinge biträder HealthCap vid investering i AMRA Medical

HealthCap investerar i AMRA Medical AB, ett bolag som analyserar helkropps-MR-bilder för att klassificera och kvantifiera en individs muskel- och fettvävnad i hela kroppen, och sätter detta i relation till människors hälsa och sjukdomar.
15 september 2026

Vinge har biträtt SBP Kredit AB (publ) i samband med värdepapperisering med en nordisk bank som senior långivare

Transaktionen omfattar ett rambelopp om en miljard kronor och skapar förutsättningar för en väsentligt utökad utlåningskapacitet. Avtalet är strukturerat i enlighet med EU:s värdepapperiseringsförordning och innebär att kvalificerade lån löpande kan överlåtas till ett särskilt bolag inom SBP-koncernen.
14 september 2026