Uppdrag

Vinge har biträtt Papyrus Holding AB

11 januari 2017

Vinge har biträtt Papyrus Holding AB i samband med förvärvet av Procurator AB från RoosGruppen AB. Procuratorkoncernen är en av de ledande grossisterna av bland annat personlig skyddsutrustning, städ- och hygienprodukter i Sverige, Finland, Norge, Danmark och Estland. Bolaget hade 2015 en omsättning om cirka 120 MEUR. Transaktionen är villkorad av godkännande från Konkurrensverket.

Vinge’s team bestod av ansvariga delägare Christina Kokko (M&A) och Anna Palmérus (konkurrensrätt) samt bland andra Kristina Ekberg, Oscar Rydén, Johanna Wiberg och Ilze Lukins (M&A), Frida Ställborn (konkurrensrätt) Sara Strandberg och Lisa Sennerby (arbetsrätt), Josefine Lanker (bank & finans), Tomas Forsgren (IP), Nicklas Thorgerzon (IT), Kristoffer Larson (fastighetsrätt), Jasmin Draszka-Ali (compliance) och Andréa Nicolin (kommersiella avtal).

Relaterat

Vinge företräder Platzer vid förvärv av logistikfastighet i Sörred Logistikpark

Vinge har företrätt Platzer vid förvärv av fastigheten Sörred 8:15 i Sörred Logistikpark på Hisingen i Göteborg. Förvärvet genomförs enligt den förvärvsoption som Platzer har i det gemensamma JV-bolaget med Catena, vilken ger förtur att förvärva färdigställda projekt till marknadsvärde. Köpeskillingen utgår från ett underliggande fastighetsvärde om 570 mkr med avdrag för latent skatt. Tillträde beräknas ske den 1 juli 2026.
2 juni 2026

Vinge biträder ägarna vid ägarförändring i Norteam

Evolver Equity blir ny huvudägare i Norteam AB, en snabbväxande svensk specialist inom Microsoft Cloud. Medgrundaren Martin Norström återinvesterar i den nya bolagssgruppen och intar rollen som koncern-VD. Investeringen markerar starten på en nordisk tillväxtresa med ambitionen att bygga en ledande leverantör av Microsoft-baserade IT-tjänster för små och medelstora företag – och att nå 1 miljard kronor i intäkter inom 3–5 år.
2 juni 2026

Vinge biträder TSG vid förvärv av Processkontroll GT

TSG, en europeisk ledare inom tekniska tjänster för hållbara mobilitetslösningar och kritisk energiinfrastruktur, har förvärvat Procsskontroll GT, en specialist på infrastruktur för komprimerad och flytande gas.
1 juni 2026