Uppdrag

Vinge har biträtt Pandox i samband med riktad nyemission

19 december 2016

Vinge har biträtt Pandox Aktiebolag (publ) i samband med en riktad nyemission av 7 499 999 B-aktier till en teckningskurs om 135 kronor per aktie. Genom nyemissionen tillförs Pandox cirka 1 012 miljoner kronor. Teckningskursen fastställdes genom ett så kallat accelerated book-building förfarande. Emissionen riktas till  utvalda svenska och internationella institutionella investerare. Syftet med emissionen var att på ett tids- och kostnadseffektivt sätt möjliggöra en kapitalanskaffning för att finansiera förvärv och därvid öka bolagets finansiella flexibilitet och handlingsutrymme för fortsatt värdeskapande.
 
Pandox är en ledande hotellfastighetsägare i norra Europa med fokus på större hotell på viktiga fritids- och affärsdestinationer. Bolagets aktie är upptagen till handel på Nasdaq Stockholm.
 
Vinges team bestod i huvudsak av Jesper Schönbeck, Erik Sjöman, Nils Fredrik Dehlin, Tora Hansjons och Michaela Cronemyr.
 

Relaterat

Vinge har biträtt Bolero i samband med försäljning av aktier i Ambea AB (publ)

Vinge har biträtt Bolero Holdings S.à r.l. i samband med nedförsäljning av aktier i Ambea AB (publ) i en så kallad accelererad bookbuilding-process genomförd den 1 december 2025.
2 december 2025

Vinge har biträtt vid försäljningen av Segers Fabriker

Vinge har biträtt säljarna i samband med försäljningen av Segers Fabriker AB till Norrstigen. Segers är ett familjeföretag i Borås med verksamhet i Sverige, Estland och Ukraina, som sedan 1943 har utvecklat och sålt yrkeskläder för hotell, restaurang och vård
2 december 2025

Vinge har biträtt Intea Fastigheter i samband med en riktad emission om cirka 500 miljoner kronor

Vinge har biträtt fastighetsbolaget Intea Fastigheter AB (publ) i samband med en riktad emission av aktier av serie D varigenom bolaget tillförs cirka 500 miljoner kronor före transaktionskostnader. En del av emissionen förutsätter efterföljande godkännande vid en extra bolagsstämma.
1 december 2025