Uppdrag

Vinge har biträtt Pandox i samband med riktad nyemission

19 december 2016

Vinge har biträtt Pandox Aktiebolag (publ) i samband med en riktad nyemission av 7 499 999 B-aktier till en teckningskurs om 135 kronor per aktie. Genom nyemissionen tillförs Pandox cirka 1 012 miljoner kronor. Teckningskursen fastställdes genom ett så kallat accelerated book-building förfarande. Emissionen riktas till  utvalda svenska och internationella institutionella investerare. Syftet med emissionen var att på ett tids- och kostnadseffektivt sätt möjliggöra en kapitalanskaffning för att finansiera förvärv och därvid öka bolagets finansiella flexibilitet och handlingsutrymme för fortsatt värdeskapande.
 
Pandox är en ledande hotellfastighetsägare i norra Europa med fokus på större hotell på viktiga fritids- och affärsdestinationer. Bolagets aktie är upptagen till handel på Nasdaq Stockholm.
 
Vinges team bestod i huvudsak av Jesper Schönbeck, Erik Sjöman, Nils Fredrik Dehlin, Tora Hansjons och Michaela Cronemyr.
 

Relaterat

Vinge biträder delar av konsortiet i samband med budet på Cint

Budet lämnades genom ett konsortium bestående av Triton Fund 6, Bolero, Patrick Comer och Brett Schnittlich. Erbjudandet värderar samtliga aktier i Cint till cirka 1 989 miljoner kronor. Aktierna i Cint är upptagna till handel på Nasdaq Stockholm, Mid Cap.
27 april 2026

Nordea och SEB ingår kreditavtal om 2 000 000 000 SEK

Den 22 april 2026 ingick Nordea och SEB ett kreditavtal om totalt 2 000 000 000 SEK (med en s.k. accordion-option om ytterligare 400 000 000 SEK) med Humble Group AB.
27 april 2026

Vinge har biträtt Northmill i samband med dess första emission av primärkapitalinstrument (AT1)

Vinge har biträtt Northmill Group AB vid dess emission av AT1-obligationer om 275 miljoner kronor med en rörlig kupong om 3-månaders STIBOR + 690 punkter. AT1-obligationerna har en evig löptid med en första inlösenrätt efter fem år och avses upptas till handel på Nasdaq Transfer Market och därefter Nasdaq Stockholm.
27 april 2026