Uppdrag

Vinge har biträtt Pandox i samband med en riktad nyemission om 2 miljarder kronor

18 september 2024

Vinge har biträtt hotellfastighetsbolaget Pandox Aktiebolag (publ) i samband med en riktad nyemission varigenom bolaget tillförs cirka 2 miljarder kronor före transaktionskostnader.

Bolaget avser att använda emissionslikviden för att bibehålla bolagets starka finansiella ställning efter förvärv av hotell i London och Edinburgh samt för att öka bolagets finansiella flexibilitet för ytterligare fastighetsförvärv och investeringar i befintliga fastigheter. Pandox aktie är noterad på Nasdaq Stockholm.

Vinges team bestod av Jesper Schönbeck, Joel Magnusson, Adrian Filipovic och Maximilian Bengtsson.

Relaterat

Vinge biträder Turbine Capital och Almi Invest GreenTech i investering i Enairon

Turbine Capital leder en investeringsrunda på 45 MSEK i det svenska bolaget Enairon tillsammans med Almi Invest GreenTech, European Innovation Council Fund samt befintliga investerare. Enairon är ett svenskt industribolag baserat i Halmstad, som utvecklar en patenterad teknik för tryckluft baserad på vatten och gravitation riktad mot industribolag globalt där tryckluft är en central del av produktionen.
5 maj 2026

Vinge har företrätt Anaqua, ett portföljbolag till Nordic Capital, i samband med förvärvet av Patrix

Vinge har företrätt Anaqua, Inc., ett portföljbolag till Nordic Capital, i samband med förvärvet av Patrix Aktiebolag, en leverantör av programvara och tjänster för hantering av immateriella rättigheter. Förvärvet utgör ett strategiskt tillskott till Anaquas plattform och stärker ytterligare företagets närvaro i Europa.
30 april 2026

Vinge biträder delar av konsortiet i samband med budet på Cint

Budet lämnades genom ett konsortium bestående av Triton Fund 6, Bolero, Patrick Comer och Brett Schnittlich. Erbjudandet värderar samtliga aktier i Cint till cirka 1 989 miljoner kronor. Aktierna i Cint är upptagna till handel på Nasdaq Stockholm, Mid Cap.
27 april 2026