Uppdrag

Vinge har biträtt Novax vid investering i Revide

6 september 2018 M&A Handel

Vinge har biträtt Novax i samband med deras investering i Revide AB. Revide är bolaget bakom det ledande verktyget Voyado, en molnbaserad datadriven plattform för marketing automation och CRM-tjänster inom retail och e-handel. 

Vinges team bestod av ansvarig delägare Christina Kokko, samt Samra Baytar, Hannah Kajlinger, Mika Jordan, Lisa Ullman, Frida Ställborn och Xandra Ståhlberg.

Relaterat

Vinge företräder Altor i budet på Sleep Cycle

Snark BidCo, ett bolag kontrollerat av Altor Fund V (No. 1) och Altor Fund V (No. 2), lämnade ett offentligt uppköpserbjudande till aktieägarna i Sleep Cycle att överlåta samtliga aktier till Snark BidCo. Aktierna i Sleep Cycle är upptagna till handel på Nasdaq Stockholm. Efter utgången av den förlängda acceptfristen kontrollerar Snark BidCo cirka 79,2 procent av aktiekapitalet och rösterna i Sleep Cycle. Det totala värdet av erbjudandet upgick till cirka 497 miljoner kronor.
7 augusti 2026

Vinge företräder SEB Kort i samband med gränsöverskridande fusion med AirPlus

Vinge har företrätt SEB Kort i samband med en gränsöverskridande fusion varigenom dotterbolaget AirPlus uppgått i SEB Kort genom absorption.
6 augusti 2026

Vinge företräder Altor- och Stena-ägda Gunnebo i samband med försäljning av Gunnebo Entrance Control AB till ASSA Abloy

Vinge har företrätt Gunnebo i samband med försäljningen av Gunnebo Entrance Control AB till ASSA Abloy.
4 augusti 2026