Uppdrag

Vinge har biträtt Nordea Bank Abp i samband med en tilläggsemission av ett hybridobligationslån om MSEK 100.

1 november 2018 Bank och finans

Vinge har biträtt Nordea Bank Abp (”Nordea”) i samband med Samhällsbyggnadsbolaget i Norden AB (publ) (”SBB”) tilläggsemission av ett hybridobligationslån om MSEK 100 under SBB’s existerande ramverk om MSEK 1500.

Hybridobligationslånet har en evig löptid och för nuvarande en rörlig ränta om STIBOR 3M + 6,35 procentenheter.  Nordea har varit finansiell rådgivare till SBB och även agerat emissionsinstitut.    
                 
I enlighet med villkoren för obligationslånet avses detta att inom kort bli upptaget till handel på marknaden för företagsobligationer vid Nasdaq Stockholm.

Vinges team bestod av Mikael Ståhl och Lionardo Ojeda.
 

Relaterat

Vinge har biträtt Consolid Equity i samband med etableringen av Petra Group

Vinge har företrätt Consolid Equity Investment AB ("Consolid Equity") vid förvärvet av Ström & Gulliksson, en av Nordens ledande patentbyråer. Förvärvet utgör en del av etableringen av Petra Group, en europeisk plattform med syftet att konsolidera patentbyråer runtom i Europa för att kombinera expertis och resurser inom primärt patent och varumärken. Consolid fungerar som en strategisk samarbetspartner i den nya gruppen.
8 juli 2026

Vinge har biträtt Scandic med nya kreditfaciliteter om 7,5 miljarder kronor

Vinge har företrätt Scandic Hotels Group AB (publ) i samband med ett kreditfacilitetsavtal om 7 500 000 000 SEK med ett syndikat av banker, arrangerad av DNB Carnegie Investment Bank AB och Nordea Bank Abp, filial i Sverige.
8 juli 2026

Vinge har biträtt Vitamin Well och dess majoritetsägare Cinven, Bridgepoint och grundarna vid Vitamin Wells samgående med EMPWR

Vinge har biträtt Vitamin Well och dess majoritetsägare Cinven, grundarna av Vitamin Well samt Bridgepoint i samband med Vitamin Wells förvärv av EMPWR Nutrition Group från majoritetssäljaren Waterland Private Equity Investments.
3 juli 2026