Uppdrag

Vinge har biträtt Nordea Bank Abp i samband med en tilläggsemission av ett hybridobligationslån om MSEK 100.

1 november 2018 Bank och finans

Vinge har biträtt Nordea Bank Abp (”Nordea”) i samband med Samhällsbyggnadsbolaget i Norden AB (publ) (”SBB”) tilläggsemission av ett hybridobligationslån om MSEK 100 under SBB’s existerande ramverk om MSEK 1500.

Hybridobligationslånet har en evig löptid och för nuvarande en rörlig ränta om STIBOR 3M + 6,35 procentenheter.  Nordea har varit finansiell rådgivare till SBB och även agerat emissionsinstitut.    
                 
I enlighet med villkoren för obligationslånet avses detta att inom kort bli upptaget till handel på marknaden för företagsobligationer vid Nasdaq Stockholm.

Vinges team bestod av Mikael Ståhl och Lionardo Ojeda.
 

Relaterat

Vinge har biträtt Eleda i samband med Eleda Norge AS förvärv av Nettpartner Bane AS

Vinge, tillsammans med Advokatfirmaet Thommessen har biträtt Eleda i samband med Eleda Norge AS förvärv av Nettpartner Bane AS från Å Energi-ägda Nettpartner AS.
19 januari 2026

Vinge har biträtt Orexo i samband med avyttring av rättigheterna till Zubsolv i USA

Vinge har biträtt Orexo avseende svensk rätt i samband med avyttringen av de amerikanska rättigheterna avseende Zubsolv till Dexcel Pharma USA.
14 januari 2026

Vinge biträder Revivo Group vid förvärv av Haapanen

Revivo Group, en heltäckande leverantör av kvalificerade ytbehandlingstjänster, förvärvar Haapanen, som är ett väletablerat finskt specialistbolag.
14 januari 2026