Uppdrag

Vinge har biträtt Nordea Bank AB (publ) i samband med ett obligationslån om upp till 1500 MSEK

18 april 2017 Bank och finans

Vinge har biträtt Nordea Bank AB (publ) i samband med ett obligationslån om upp till 1500 MSEK som emitterades av SBB i Norden AB (publ) den 6 april 2017.

Nordea Bank AB (publ) har varit emissionsinstitut. Lånet löper på tre år och har en ränta om 3-månaders Stibor plus 6 procentenheter.

Emissionslikviden kommer att användas för allmänna verksamhetsändamål, inklusive finansiering av fastighetsförvärv. SBB i Norden AB (publ) kommer att ansöka om notering av obligationslånet på Nasdaq Stockholm.

Vinges team bestod av Mikael Ståhl, Josefine Larsson, André Isacson och Lionardo Ojeda.

Relaterat

Vinge har biträtt Orexo i samband med dess företrädesemission

Vinge har biträtt Orexo AB (publ) i samband med en delvis garanterad företrädesemission om cirka 250 miljoner kronor före transaktionskostnader, under förutsättning av extra bolagsstämmans godkännande.
9 oktober 2026

Vinge företräder Axcel och Accru Partners vid förvärven av R3 Revisionsbyrå AB, Adrevicor Halland AB, Trevi Revision AB och Adrevicor Stockholm AB

Vinge har företrätt Axcel VII och Accru Partners i samband med förvärven av R3 Revisionsbyrå AB, Adrevicor Halland AB, Trevi Revision AB och Adrevicor Stockholm AB.
8 oktober 2026

Vinge har företrätt Folksamgruppen i samband med två investeringar i infrastrukturfonder

Vinge har företrätt Folksamgruppen i samband med två investeringar om sammanlagt 7,2 miljarder kronor i infrastrukturfonder förvaltade av Copenhagen Infrastructure Partners respektive Arjun Infrastructure Partners.
8 oktober 2026