Uppdrag

Vinge har biträtt Nordea

26 februari 2010

Vinge har biträtt Nordea Bank, Danmark A/S  i dess egenskap av arrangör i en EUR 60 000 000 supply chain financing för ett stort danskt bolag.

Vinges team bestod av Henrik Ossborn som ansvarig delägare, Magnus Bigner, Fredrik Christiansson och Johan Ragnar.

Relaterat

Vinge har biträtt Precise Biometrics

Vinge har biträtt Precise Biometrics AB i samband med fusionen med Fingerprint Cards AB.
27 mars 2026

Vinge har biträtt Xspray Pharma i samband med dess företrädesemission

Vinge har biträtt Xspray Pharma AB (publ) i samband med en företrädesemission om cirka 83 miljoner kronor före transaktionskostnader med en övertilldelningsemission om cirka 30 miljoner kronor.
26 mars 2026

Vinge företräder Diamyd Medical i samband med riktade emissioner av aktier och teckningsoptioner om upp till 1 166 miljoner kronor

Vinge företräder Diamyd Medical Aktiebolag (”Diamyd Medical”), noterat på Nasdaq First North Growth Market, i samband med riktade emissioner av aktier och teckningsoptioner som tillför Diamyd Medical cirka 1 166 miljoner kronor före avdrag för transaktionskostnader, om samtliga teckningsoptioner utnyttjas.
25 mars 2026