Uppdrag

Vinge har biträtt MVSC Holding AB i samband med bildande av samägt bolag tillsammans med Fortnox AB (publ)

20 november 2013

Vinge har biträtt MVSC Holding AB i samband med bildande av samägt bolag tillsammans med Fortnox AB (publ). Det nybildade bolaget kommer att bedriva verksamhet inom fakturaköp.

Fortnox AB (publ) är noterat på NGM Nordic MTF (FNOX MTF) och har marknadens bredaste utbud av internetbaserade administrativa program för mindre företag och organisationer.

MVSC Holding har lång erfarenhet av finansiell rådgivning åt små och medelstora företag och har ett omfattande kontaktnät i segmentet. Verksamheten bedrivs främst genom de helägda dotterbolagen ScandCap AB (www.scandcap.com) och MVI Equity AB (www.mvi.se). ScandCap är verksamt inom corporate finance med fokus på lånefinansiering.

Vinge biträdde genom delägare Henrik Wenckert

Relaterat

Vinge rådgivare i samband med Klarnas börsnotering på New York-börsen

Vinge, tillsammans med Latham & Watkins, agerade rådgivare åt bookrunners och managers i samband med Klarnas börsnotering på New York-börsen. Klarna är en global digital bank och leverantör av flexibla betalningslösningar.
15 september 2025

Vinge företräder Intera Partners portföljbolag Yellow Elk i samband med dess förvärv av Bizware

Vinge har företrätt det nordiska private equity-bolaget Intera Partners portföljbolag Yellow Elk i samband med dess förvärv av dataanalysföretaget Bizware AB med dess dotterbolag Bizware Lead AB och Bizware Nova AB.
11 september 2025

Vinge har biträtt som local counsel och stöttat Latham Watkins i rådgivningen till Cadence i samband med förvärv av Hexagons Design & Engineering-verksamhet för cirka 2,7 miljarder euro

Cadence (Nasdaq: CDNS) meddelade att bolaget har ingått ett bindande avtal om att förvärva Design & Engineering-verksamheten inom Hexagon AB, vilket inkluderar MSC Software-verksamhet – en pionjär inom ingenjörssimulering och analyslösningar.
9 september 2025