Uppdrag

Vinge har biträtt MVI Equity AB

1 juli 2014

Vinge har biträtt MVI Equity AB i samband med förvärv tillsammans med Fouriertransform AB av SMP Parts, en ledande konstruktör och tillverkare av utrustning och redskap av hög kvalitet för grävmaskiner och grävlastare.
 
MVI Equity AB är ett investmentbolag med fokus på investeringar i medelstora kvalitetsbolag. MVI Equity AB består av ett 100-tal entreprenörer och företagsledare som investerat i onoterade företag i över 20 år. För mer information, se www.mvi.se.
 
Fouriertransform är ett statligt finansierat venture capital-bolag som på kommersiella grunder stöder innovativa bolag och företagare som kan bidra till att vitalisera svensk tillverkningsindustri.
 
Vinge biträdde genom huvudansvarig delägare Henrik Wenckert, delägare Bo Adrianzon samt bl. a biträdande juristerna Ulriche Ziche, Anna Lonergan och Malin Buch.

Relaterat

Vinge biträder delar av konsortiet i samband med budet på Cint

Budet lämnades genom ett konsortium bestående av Triton Fund 6, Bolero, Patrick Comer och Brett Schnittlich. Erbjudandet värderar samtliga aktier i Cint till cirka 1 989 miljoner kronor. Aktierna i Cint är upptagna till handel på Nasdaq Stockholm, Mid Cap.
27 april 2026

Nordea och SEB ingår kreditavtal om 2 000 000 000 SEK

Den 22 april 2026 ingick Nordea och SEB ett kreditavtal om totalt 2 000 000 000 SEK (med en s.k. accordion-option om ytterligare 400 000 000 SEK) med Humble Group AB.
27 april 2026

Vinge har biträtt Northmill i samband med dess första emission av primärkapitalinstrument (AT1)

Vinge har biträtt Northmill Group AB vid dess emission av AT1-obligationer om 275 miljoner kronor med en rörlig kupong om 3-månaders STIBOR + 690 punkter. AT1-obligationerna har en evig löptid med en första inlösenrätt efter fem år och avses upptas till handel på Nasdaq Transfer Market och därefter Nasdaq Stockholm.
27 april 2026