Uppdrag

Vinge har biträtt Meda i samband med fordringshavarmöten och förtida inlösen av obligationer under Medas MTN-program

19 december 2017 Bank och finans

Vinge har biträtt Meda Aktiebolag (”Meda”) i samband med de fordringshavarmöten som hållits i syfte att ändra villkoren för de två obligationslån som emitterats under dess SEK 7 000 000 000 medium term notes-program samt efterföljande förtida inlösen av de utestående obligationslånen om ett sammalagt värde om SEK 1 350 000 000.

Vinges team bestod i huvudsak av Albert Wållgren, Charlotte Levin, Lionardo Ojeda och Elias Lundin.

Relaterat

Vinge har biträtt Consolid Equity och övriga säljare vid försäljningen av Sertion till Altor

Vinge har biträtt Consolid Equity och övriga säljare vid försäljningen av Sertion-koncernen till Altor Fund IV (”Altor”). I samband med transaktionen kommer entreprenörer och ledning att återinvestera och kvarstå som nyckelägare, i partnerskap med Altor för att accelerera koncernens nästa tillväxtfas på befintliga marknader och i nya geografier.
11 maj 2026

Vinge biträder Stendörren vid emission av gröna hybridobligationer

Vinge har biträtt Stendörren Fastigheter AB vid dess emission av gröna hybridobligationer om SEK 400 miljoner (inom en ram om SEK 800 miljoner).
7 maj 2026

Vinge biträder Ingrid Capacity vid emissionen av seniora säkerställda obligationer om 400 miljoner kronor

Vinge har biträtt Ingrid Capacity AB (publ), i samband med dess emission av seniora säkerställda obligationer om 400 miljoner kronor, inom ett totalt rambelopp om 1 miljard kronor.
7 maj 2026