Uppdrag

Vinge har biträtt Lantmännen i samband med dess första gröna obligationsemission om 1 miljard kronor

18 maj 2021 Bank och finans

Lantmännen ek för har uppdaterat sitt MTN-program för att kunna utge gröna obligationer och har i samband därmed emitterat en grön obligation om 1 miljard kronor.

Vinge företräder Lantmännen. Vinges team bestod av Louise Brorsson Salomon, Axel Jansson och Felix Möller.

Relaterat

Vinge biträder Latour vid aktieförsäljningar i ASSA ABLOY och Securitas om 2,5 miljarder SEK i vardera bolag

Vinge har biträtt Investmentaktiebolaget Latour (publ) i samband med försäljningen av delar av deras aktieinnehav i ASSA ABLOY och Securitas till ett totalt värde om 5 miljarder kronor.
27 maj 2026

Vinge biträder Hybridge Group vid förvärv av NESC

Hybridge Group och konsultföretaget NESC går samman. Genom samgåendet stärker Hybridge Group sitt erbjudande inom prefabricerade stomlösningar.
27 maj 2026

Vinge företräder Natur & Kultur i samband med förvärvet av Majema

Natur & Kultur har förvärvat 80 procent av aktierna i läromedelsförlaget Majema. Förvärvet är ett strategiskt och långsiktigt steg i Natur & Kulturs satsning på läromedel.
27 maj 2026