Uppdrag

Vinge har biträtt Lantmännen i samband med dess första gröna obligationsemission om 1 miljard kronor

18 maj 2021 Bank och finans

Lantmännen ek för har uppdaterat sitt MTN-program för att kunna utge gröna obligationer och har i samband därmed emitterat en grön obligation om 1 miljard kronor.

Vinge företräder Lantmännen. Vinges team bestod av Louise Brorsson Salomon, Axel Jansson och Felix Möller.

Relaterat

Vinge företräder Karl Hedin och minoritetsägarna vid försäljningen av AB Karl Hedin Sågverk till Vida

Vinge har företrätt Karl Hedin och minoritetsägarna i samband med försäljningen av AB Karl Hedin Sågverk till Vida Aktiebolag (”Vida”).
24 juli 2025

Vinge biträder OsteoCentric i budet på Integrum

OsteoCentric Oncology and Bone Anchored Prostheses, LLC, ett dotterbolag till OsteoCentric Technologies, Inc., har lämnat ett offentligt uppköpserbjudande till aktieägarna i Integrum AB (publ). Erbjudandet värderar samtliga aktier i Integrum till cirka 939 miljoner kronor.
23 juli 2025

Vinge företräder Investor vid dess saminvestering i det SEK 55 miljarder offentliga uppköpserbjudandet avseende Fortnox som leds av EQT X

Vinge företräder Investor AB (publ) (”Investor”) vid dess saminvestering i det offentliga uppköpserbjudandet avseende Fortnox AB (publ) (”Fortnox”) som leds av EQT X tillsammans med First Kraft AB (ägt av Olof Hallrup), genom Omega II AB (”Omega II”). Fortnox erbjuder kritisk mjukvarubaserad infrastruktur för svenska små och medelstora företag och har en historik av lönsam tillväxt.
22 juli 2025