Uppdrag

Vinge har biträtt Industrifonden vid investering i FishBrain

21 november 2013

Industrifonden investerar fem miljoner kronor i FishBrain, ett bolag som utvecklar en mobil lösning och ett socialt nätverk för sportfiskare. Sportfiske är världens största hobby med över 100 miljoner aktiva sportfiskare globalt. Kapitalet ska användas för att realisera affärsmodellen och för vidare internationell expansion.

FishBrains mobila lösning och sociala nätverk kopplar ihop sportfiskare, återförsäljare, tillverkare av sportfiskeutrustning och arrangörer av sportfiskeresor. Den gör det möjligt för fiskeentusiaster över hela världen att utbyta information, få tips och dela med sig av fångster och platser.
Bolagets vision är att bli det globalt ledande sociala nätverket för sportfiske och planen är att fortsätta expansionen i Norden, Storbritannien, Ryssland, Kina, USA och Japan.

Vinges team bestod av ansvarig delägare Johan Larsson, samt delägare Jonas Bergström och biträdande juristen Karl Hahtovirta.

 

Relaterat

Vinge har biträtt Vitamin Well och dess majoritetsägare Cinven, Bridgepoint och grundarna vid Vitamin Wells samgående med EMPWR

Vinge har biträtt Vitamin Well och dess majoritetsägare Cinven, grundarna av Vitamin Well samt Bridgepoint i samband med Vitamin Wells förvärv av EMPWR Nutrition Group från majoritetssäljaren Waterland Private Equity Investments.
3 juli 2026

Vinge har biträtt Morrow Bank i samband med dess emissioner av primärkapitalinstrument (AT1) och supplementärkapitalinstrument (Tier 2)

Emissionerna omfattade eviga AT1-obligationer om NOK 300 miljoner med en rörlig kupong om 3-månaders NIBOR + 425 baspunkter och första inlösenrätt 2031 samt efterställda Tier 2-obligationer om SEK 200 miljoner med en rörlig kupong om 3-månaders STIBOR + 325 baspunkter och första inlösenrätt 2031. Obligationerna avses tas upp till handel på Nasdaq Stockholm.
3 juli 2026

Vinge företräder Wihlborgs Fastigheter i samband med finansieringen av fastighetsförvärv värde 13,3 miljarder kronor

Vinge företräder Wihlborgs Fastigheter AB (publ) i samband med finansieringen av förvärvet av Castellums samlade fastighetsbestånd i Malmö, Lund och Helsingborg. Finansieringen har säkerställts via Danske Bank, SEB och Swedbank.
29 juni 2026