Uppdrag

Vinge har biträtt Hans Andersson Recycling vid förvärvet av Allfrakt

15 maj 2017 M&A

Vinge har biträtt Hans Andersson Recycling Group AB i samband med förvärvet av samtliga aktier i Allfrakt AB och dess dotterbolag Högsbo Transport AB och ReWest AB.

Allfrakt AB har en omsättning om cirka 170 miljoner kronor och har drygt 100 anställda. Allfrakt AB är verksamt främst i storstadsregionen i Göteborg med kontor och anläggning i Mölndal, söder om Göteborg. Allfrakt hanterar årligen 70 000 ton avfall.

Vinges team har huvudsakligen utgjorts av Anders Strid, Frida Bäckegren och Camilla Andersson.

Relaterat

Vinge har företrätt Egetis Therapeutics i samband med en riktad nyemission

Vinge har företrätt Egetis Therapeutics AB (publ) (”Egetis Therapeutics”), noterat på Nasdaq Stockholm, i samband med en riktad nyemission varigenom Egetis Therapeutics tillfördes 350 miljoner kronor före transaktionskostnader.
22 april 2026

Vinge har biträtt Alder vid etableringen av Alder Strategic Opportunities Fund I samt med ett fondkreditfacilitetsavtal i samband med fondresningen

Vinge har biträtt Alder vid etableringen av continuation-fonden Alder Strategic Opportunities Fund I AB. I samband med etableringen förvärvar fonden portföljbolagen SI och SMG från Alder II. Vinge biträdde även Alder vid ingåendet av ett fondkreditfacilitetsavtal med SEB.
20 april 2026

Vinge har biträtt IK Partners i samband med förvärvet av Selatek

Vinge har biträtt IK Partners (“IK”) i samband med IK Fund X:s förvärv av SELATEK Holding AB (“Selatek”), en ledande svensk plattformskoncern för tekniska installationer, från Amplio Private Equity AB och minoritetsägarna.
20 april 2026