Uppdrag

Vinge har biträtt Gränges i samband med refinansieringen av dess hållbarhetslänkade kreditfacilitet

10 februari 2025 Bank och finans

Vinge har företrätt Gränges AB (publ) (”Gränges”), en global ledare inom valsning och återvinning av aluminium för utvalda nischer, i samband med refinansieringen av bolagets hållbarhetslänkade kreditfacilitet, som stödjer Gränges hållbarhetsmål.

Kreditfaciliteten, som arrangerats av Danske Bank, Nordea, SEB och Citibank, består av en revolverande kreditfacilitet om 3 000 MSEK (med möjlighet till utökning till 3 500 MSEK) samt en tidsbegränsad facilitet om 70 MUSD. Avtalet löper över tre år, med möjlighet till förlängning i ytterligare två år.

Finansieringen är kopplad till utfallen av två hållbarhetsnyckeltal (KPI:er) relaterade till Gränges klimatmål, vilka även återspeglas i bolagets ramverk för hållbarhetslänkad finansiering. Det nya avtalet förväntas bidra med minskade finansieringskostnader och ytterligare stärka Gränges hållbarhetsprofil. I samband med refinansieringen har kreditfaciliteten från 2022 återbetalats. 

Vinges team bestod av Helena Göransson och Karl-Gustaw Tobola.

Relaterat

Vinge har biträtt SEB, Swedbank och Danske Bank i samband med en bryggkreditfacilitet till Catena

Vinge har biträtt Skandinaviska Enskilda Banken AB (publ), Swedbank AB (publ) och Danske Bank A/S i deras roller som mandated lead arrangers och bookrunners i samband med ingåendet av en bryggkreditfacilitet om 4 360 000 000 SEK, 195 000 000 EUR och 170 000 000 DKK till Catena AB (publ).
2 april 2026

Vinge företräder grundarna av Nordic Knots i samband med en investering i bolaget av Imaginary Ventures och ytterligare investerare

Vinge har företrätt grundarna av Nordic Knots i samband med en investering i bolaget ledd av Imaginary Ventures, tillsammans med ytterligare investerare såsom Creades, IRIS Ventures och St Dominique Capital.
2 april 2026

Vinge har biträtt Precise Biometrics

Vinge har biträtt Precise Biometrics AB i samband med fusionen med Fingerprint Cards AB.
27 mars 2026