Uppdrag

Vinge har biträtt Gränges i samband med refinansieringen av dess hållbarhetslänkade kreditfacilitet

10 februari 2025 Bank och finans

Vinge har företrätt Gränges AB (publ) (”Gränges”), en global ledare inom valsning och återvinning av aluminium för utvalda nischer, i samband med refinansieringen av bolagets hållbarhetslänkade kreditfacilitet, som stödjer Gränges hållbarhetsmål.

Kreditfaciliteten, som arrangerats av Danske Bank, Nordea, SEB och Citibank, består av en revolverande kreditfacilitet om 3 000 MSEK (med möjlighet till utökning till 3 500 MSEK) samt en tidsbegränsad facilitet om 70 MUSD. Avtalet löper över tre år, med möjlighet till förlängning i ytterligare två år.

Finansieringen är kopplad till utfallen av två hållbarhetsnyckeltal (KPI:er) relaterade till Gränges klimatmål, vilka även återspeglas i bolagets ramverk för hållbarhetslänkad finansiering. Det nya avtalet förväntas bidra med minskade finansieringskostnader och ytterligare stärka Gränges hållbarhetsprofil. I samband med refinansieringen har kreditfaciliteten från 2022 återbetalats. 

Vinges team bestod av Helena Göransson och Karl-Gustaw Tobola.

Relaterat

Vinge har biträtt Skeptiva AB i samband med en kapitalanskaffning

Skeptiva bygger nästa generations cybersäkerhetsförsvar mot bedrägerier. Skeptiva har utvecklat en AI-applikation som upptäcker attacker och varnar användaren i realtid.
11 mars 2026

Vinge har företrätt Main Capital vid förvärvet av Good Solutions Sweden AB

Good Solutions Sweden AB (”Good Solutions”) tillhandahåller en mjukvarulösning som hjälper fabriker att identifiera och minska produktionsförluster. Mjukvaran omvandlar data från maskiner och operatörer till insikter som kan användas för att effektivisera produktionen och öka lönsamheten.
11 mars 2026

Vinge företräder Studsvik AB (publ) vid förvärvet av Kärnfull Next AB

Vinge har företrätt Studsvik AB (publ) i samband med förvärvet av Kärnfull Next AB, ett bolag som utvecklar metoder för att bygga små modulära kärnreaktorer.
10 mars 2026