Uppdrag

Vinge har biträtt Göteborgs Hamn vid överlåtelse av bilterminalen

17 februari 2011

Som ett led i den pågående privatiseringen av terminalverksamheten i Göteborgs Hamn har bilterminalen överlåtits till Logent AB. Samtidigt har ett 10-årigt koncessionsavtal ingåtts mellan parterna rörande nyttjande av terminalen och anslutande infrastruktur. Göteborgs Hamn är Nordens största hamn och är en nyckelhamn för svensk fordonsindustri. Logent AB är ett svenskt företag med ca 1000 anställda som driver både hamnar, kombiterminaler och lager i Sverige och Norge. Vinge företräder Göteborgs Hamn i privatiseringsprocessen.

Vinges team har bland andra bestått av Fredrik Sonander, Charlotte Johansson och Lisa Askbrink.

Relaterat

Vinge biträder Latour vid aktieförsäljningar i ASSA ABLOY och Securitas om 2,5 miljarder SEK i vardera bolag

Vinge har biträtt Investmentaktiebolaget Latour (publ) i samband med försäljningen av delar av deras aktieinnehav i ASSA ABLOY och Securitas till ett totalt värde om 5 miljarder kronor.
27 maj 2026

Vinge biträder Hybridge Group vid förvärv av NESC

Hybridge Group och konsultföretaget NESC går samman. Genom samgåendet stärker Hybridge Group sitt erbjudande inom prefabricerade stomlösningar.
27 maj 2026

Vinge företräder Natur & Kultur i samband med förvärvet av Majema

Natur & Kultur har förvärvat 80 procent av aktierna i läromedelsförlaget Majema. Förvärvet är ett strategiskt och långsiktigt steg i Natur & Kulturs satsning på läromedel.
27 maj 2026