Uppdrag

Vinge har biträtt fonden ESSVP IV i samband med förvärv av Bergkvist-Insjön Aktiebolag

22 juli 2019 M&A

Vinge har biträtt fonden ESSVP IV (med Orlando Nordics AB som rådgivare) och dess portföljbolag Dilasso Timber AB (publ) i samband med dess förvärv av sågverksbolaget Bergkvist-Insjön Aktiebolag samt Dilasso Timbers emission av seniora säkerställda obilgationer om 750 miljoner kronor under en ram om 1,150 miljoner kronor. 

Vinges team bestod främst av Kristina Ekberg och Hannah Kajlinger (M&A) samt Fabian Ekeblad och Sofia Törnroth Nyberg (Banking and Finance).
 

Relaterat

Vinge har biträtt EQT IX i samband med avyttring av dess innehav i Beijer Ref AB (publ)

Vinge har biträtt EQT IX (”EQT”) i samband med nedförsäljning av samtliga sina återstående aktier av serie B i Beijer Ref AB (publ) i en så kallad accelererad bookbuilding-process genomförd den 15 juni 2026.
16 juni 2026

Vinge har biträtt Accent Equity VI och minoritetsägarna vid deras försäljning av Malte Månson

Vinge har biträtt Accent Equity VI och minoritetsägarna vid deras försäljning av Malte Månson till Citira, en europeisk aktör inom däckhantering och portföljbolag till Norvestor. Malte Månson är en fristående aktör inom service och reparationer av kommersiella fordon med ett verkstadsnätverk som omfattar 28 platser i Sverige och är auktoriserade av märken såsom MAN, DAF, IVECO, Mercedes-Benz, Setra, VDL och EVO. Malte Månson har en omsättning om 800 miljoner kronor och över 300 anställda.
8 juni 2026

Vinge biträder InArea vid ingående av kreditavtal om 450 miljoner SEK med SEB

InAreas nya kreditavtal består av ett term loan och en revolverande kreditfacilitet, vilka ersätter bolagets befintliga kreditfaciliteter. Kreditavtalet innehåller även en möjlighet att utöka låneramen med en s.k. incremental facility om upp till 200 miljoner SEK.
3 juni 2026