Uppdrag

Vinge har biträtt Embracer Group i samband med ingående av ett 600 miljoner euro revolverande kreditfacilitetsavtal

19 juli 2024 M&A

Vinge har biträtt Embracer Group i samband med ingående av ett 600 miljoner euro revolverande kreditfacilitetsavtal med BNP Paribas, Citibank Europe, DNB, JP Morgan, Nordea, SEB och Swedbank.

Vinge har biträtt Embracer Group AB (publ) (“Embracer”) i samband med ingåendet av ett revolverande kreditfacilitetsavtal om 600 miljoner euro med BNP Paribas, Citibank Europe, DNB, JP Morgan, Nordea, SEB och Swedbank. Embracer är en global koncern med entreprenörsdrivna företag inom spel- och underhållningsindustrin.

Den nya faciliteten om 600 miljoner euro används för att refinansiera Embracers befintliga revolverande kreditfaciliteter på 4,8 miljarder kronor. Villkoren för den nya faciliteten har förbättrats, inklusive en noterbart lägre kreditmarginal för utnyttjad skuld, vilket kommer att minska räntekostnaderna genom både förbättrade villkor och en minskad skuldsättning.

Vinges team bestod av Albert Wållgren, Felix Möller, Ida Redander och Josef Groow.

Relaterat

Vinge företräder Summit Partners i samband med dess investering på över 1 miljard USD i Keyfactor

Vinge har, tillsammans med Kirkland & Ellis, företrätt Summit Partners i samband med en strategisk tillväxtinvestering i Keyfactor, en ledande leverantör av förtroendeinfrastruktur. Investeringen kommer att bidra till att accelerera bolagets globala expansion och tillväxtinitiativ och möjliggöra produktinnovation, geografisk expansion, kompetensförsörjning och strategiska förvärv.
20 juli 2026

Vinge har biträtt VAROPreem i samband med förvärvet av Sunpine

Vinge har biträtt VAROPreem i samband med dess förvärv av Sunpine från Sveaskog, Södra Skogsägarna och Lawter.
10 juli 2026