Uppdrag

Vinge har biträtt Embracer Group i samband med ingående av ett 500 miljoner kronors låneavtal med Aktiebolaget Svensk Exportkredit (publ)

15 augusti 2024

Vinge har biträtt Embracer Group AB (publ) (“Embracer”) i samband med ingåendet av ett låneavtal om 500 miljoner kronor med Aktiebolaget Svensk Exportkredit (publ). Embracer är en global koncern med entreprenörsdrivna företag inom spel- och underhållningsindustrin och den nya lånefaciliteten ska användas för finansiering av allmänna företagsändamål inom koncernen.

Relaterat

Naval Group tecknar avtal om fyra försvars- och interventionsfregatter (FDI) till svenska marinen

Vinge har biträtt Naval Group i samband med förhandlingarna med Försvarets materielverk (FMV) avseende upphandling av fyra försvars- och interventionsfregatter (FDI) till svenska marinen. Avtalet undertecknades den 31 augusti 2026 i Stockholm. Naval Group har valts ut av den svenska regeringen som strategisk partner för att snabbt stärka och modernisera marinens förmåga.
8 september 2026

Vinge företräder Axcel och Sanviva vid förvärven av DermaCura och YourRad

Vinge har företrätt Axcel Elevate I och Sanviva i samband med förvärven av DermaCura och YourRad.
7 september 2026

Vinge biträder Revivo Group vid förvärv av Premator

Revivo Group AB har förvärvat samtliga aktier i Premator AB, moderbolag i en koncern med verksamhet inom avancerad ytbehandling med lång erfarenhet av blästring, rostskyddsmålning och relaterade tjänster. Verksamheten bedrivs i Sverige, Norge och Danmark.
3 september 2026