Uppdrag

Vinge har biträtt DORO SAS i förvärv av samtliga aktier i det frankrikebaserade Prylos SAS

12 juli 2011

Vinge har biträtt DORO SAS i förvärv av samtliga aktier i det frankrikebaserade Prylos SAS. DORO SAS är ett helägtdotterbolag till DORO AB vars aktier är noterade på OMX Nasdaq Stockholm, Nordiska listan, Mindre bolag. Doro fokuserar på utveckling, marknadsföring och försäljning av telekomprodukter som riktar sig speciellt till seniorer. Med över 35 års erfarenhet inom telekom och försäljning i över 30 länder på fem kontinenter, är Doro det världsledande varumärket inom enkla och användarvänliga mobiltelefoner. Genom förvärvet får Doro en Androidbaserad plattform för sina nya produktlanseringar, samt ett fokuserat utvecklingsteam inom seniora telekom-lösningar.

Delägarna Johan Winnerblad och Johan Göthberg tillsammans med biträdande juristen Nina Farrahi företrädde DORO SAS. Delägare Karin Grauers biträdde med immaterialrättslig rådgivning.

Relaterat

Vinge har företrätt Eleda i samband med dess förvärv av Rail Solutions Scandinavia AB, Gridtec AB, Quantity Surveying Konsult Stockholm AB, Voene AB, Vägservice centralen i Norden AB och Frästech AB.

Vinge har företrätt den ledande infrastrukturkoncernen Eleda i samband med dess parallella förvärv av Rail Solutions Scandinavia (järnvägsunderhåll), Gridtec (teknikkonsulttjänster inom elkraft), Quantity Surveying Konsult Stockholm (kostnadskontroll och projektledning), Voene (trafiksäkerhet), Vägservice centralen i Norden och Frästech (väg- och brounderhåll). De förvärvade verksamheterna hade en stark lönsamhet med en sammanlagd omsättning på cirka 200 MSEK under 2024.
4 juni 2025

Vinge har biträtt Marginalen Bank i samband med ett byte av emittent för dess utestående kapitalbasinstrument och emission av nya kapitalbasinstrument

Vinge har biträtt Marginalen Bank Bankaktiebolag (publ) i samband med byte av emittent för dess utestående kapitalbasinstrument, som består av supplementärkapitalinstrument (Eng. Tier 2 Notes) om totalt 560 miljoner kronor och primärkapitalinstrument (Eng. Additional Tier 1-Notes) om 200 miljoner kronor. ESCO Marginalen AB (publ) övertog samtliga förpliktelser enligt de befintliga kapitalbasinstrumenten i samband med transaktionen, medan Marginalen Bank emitterar nya kapitalbasinstrument om motsvarande belopp genom kvittning.
3 juni 2025