Uppdrag

Vinge har biträtt DORO SAS i förvärv av samtliga aktier i det frankrikebaserade Prylos SAS

12 juli 2011

Vinge har biträtt DORO SAS i förvärv av samtliga aktier i det frankrikebaserade Prylos SAS. DORO SAS är ett helägtdotterbolag till DORO AB vars aktier är noterade på OMX Nasdaq Stockholm, Nordiska listan, Mindre bolag. Doro fokuserar på utveckling, marknadsföring och försäljning av telekomprodukter som riktar sig speciellt till seniorer. Med över 35 års erfarenhet inom telekom och försäljning i över 30 länder på fem kontinenter, är Doro det världsledande varumärket inom enkla och användarvänliga mobiltelefoner. Genom förvärvet får Doro en Androidbaserad plattform för sina nya produktlanseringar, samt ett fokuserat utvecklingsteam inom seniora telekom-lösningar.

Delägarna Johan Winnerblad och Johan Göthberg tillsammans med biträdande juristen Nina Farrahi företrädde DORO SAS. Delägare Karin Grauers biträdde med immaterialrättslig rådgivning.

Relaterat

Vinge biträder Revivo Group vid förvärv av Premator

Revivo Group AB har förvärvat samtliga aktier i Premator AB, moderbolag i en koncern med verksamhet inom avancerad ytbehandling med lång erfarenhet av blästring, rostskyddsmålning och relaterade tjänster. Verksamheten bedrivs i Sverige, Norge och Danmark.
3 september 2026

Vinge biträder säljarna av Berg Propulsion

Vinge har biträtt säljarna i samband med försäljningen av Berg Propulsion till Kongsberg Maritime.
3 september 2026

Vinge företräder säljarna vid försäljning av Nextory till Bonnier Books

Vinge har agerat legal rådgivare till säljarna i samband med Bonnier Books förvärv av Nextory, en av Europas ledande streamingtjänster för ljudböcker och e-böcker. Bonnier Books förvärvar samtliga aktier i Nextory och affären omfattar Nextorys verksamhet i Sverige och internationellt. Förvärvet är en kontantaffär och parterna har kommit överens om att inte offentliggöra köpeskillingen. Transaktionen är villkorad av sedvanliga regulatoriska godkännanden.
2 september 2026