Uppdrag

Vinge har biträtt Dometic Group AB (publ) med finansieringen av dess förvärv av SeaStar Solutions

19 december 2017 Bank och finans

Vinge har biträtt Dometic Group AB (publ) med finansieringen av dess förvärv av det nordamerikanska bolaget SeaStar Solutions, en ledande leverantör inom marknaden för fritidsbåtar. Köpeskillingen uppgick till 875 miljoner USD och förvärvet finansierades genom kontanter och bankfaciliteter.

Vinges team bestod av Louise Brorsson Salomon, Linn Adelwald och Josefine Lanker.

Relaterat

Vinge biträder Latour vid aktieförsäljningar i ASSA ABLOY och Securitas om 2,5 miljarder SEK i vardera bolag

Vinge har biträtt Investmentaktiebolaget Latour (publ) i samband med försäljningen av delar av deras aktieinnehav i ASSA ABLOY och Securitas till ett totalt värde om 5 miljarder kronor.
27 maj 2026

Vinge biträder Hybridge Group vid förvärv av NESC

Hybridge Group och konsultföretaget NESC går samman. Genom samgåendet stärker Hybridge Group sitt erbjudande inom prefabricerade stomlösningar.
27 maj 2026

Vinge företräder Natur & Kultur i samband med förvärvet av Majema

Natur & Kultur har förvärvat 80 procent av aktierna i läromedelsförlaget Majema. Förvärvet är ett strategiskt och långsiktigt steg i Natur & Kulturs satsning på läromedel.
27 maj 2026